Beztlaková injektáž zdiva
Používá se u budov s cihelným zdivem.
Samotná injektáž se provádí do předem navrtaných injektážních otvorů, které jsou profilu 10 - 16 cm, pod sklonem 20° - 45° a ve vzdálenosti cca 120 mm od sebe v řadě u podlahy (jedna clona) nebo šachovitě rozmístěné (dvě clony). Od tlouštky zdiva nad 80 cm se doporučuje vrtat otvory z obou stran. Otvory se napustí suspenzí, která zateče do pórů zdiva, ty se ucpou a vytvoří tak clonu proti vzlínající podzemní vodě. Injektážní látka je vyrobena na bázi silikonových olejů, které jsou vpraveny do zdiva. Clona je nepropustná pro vodu v kapalném stavu nikoli pro vodní páru (v chemické reakci dojde k vodoodpudivosti zdiva a zamezení vzlínání zemní vlhkosti). Proto se injektážní otvory u podlahy překrývají difúzní plastovou lištou, která je oboustranně perforovaná a tím umožňuje odchod vodních par do okolní atmosféry.
Tlaková injektáž zdiva
Princip fungování je totožný jako u beztlakové injektáže, liší se metoda aplikace. Tlaková metoda se provádí do horizontálních vrtů průměru 10 mm - 16 mm ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe. Do vrtů se osadí injektážní ventily a čerpadlem se pod tlakem vhání izolační látka. Kapalný materiál zaplní část spektra pórovité struktury.
zdroj: Building Guide s.r.o.
REKLAMA
3 druhy používaného injektážního roztoku
- cihelné zdivo: weber.tec 946 - krémová injektáž
- smíšené zdivo: weber.tec 940E - injektážní roztok
- beton: weber.tec 944 - PUR injektážní roztok
Injektážní látka musí odpovídat určení
Používají se čtyři typy injektážních látek, podle toho, jestli mají působit jako utěsňující, ztužující, hydrofobizující, nebo hydrofobizující a ztužující. Proti vzlínající vlhkosti působí všechny čtyři druhy injektáží. Pokud působí na dům tlaková voda, funguje pouze injektáž, která póry utěsní nebo zúží tak, aby kapalina neprošla.
Výhodou injektáže je, že ji můžete použít na nepravidelný půdorys zdiva, například u výstupků zdi v suterénu, použitelná je pro všechny druhy zdiva, tedy i cihelnokamenného. Použít ji můžete i pro zdivo, které je přístupné pouze z jedné strany. Ošetřit je možné také jakkoliv vlhkou zeď.
Výhodou injektáže je také to, že můžete zaizolovat i svislou zeď, ke které se dostanete pouze z jedné strany, například přiléhá k zemině pod další stavbou. V takovém případě je možné buď napustit utěsňovací suspenzí zeď po celé její výšce, nebo zeď provrtat skrz a natlačit suspenzi do zeminy za zdí.
Hydroizolační clonu je třeba stejně jako při podřezávání napojit na svislou venkovní izolaci nebo na vodorovnou vnitřní izolaci v podlaze. Zda je možné zeď provrtat musí posoudit statik.
zdroj: Building Guide s.r.o.
Výhody injektáže zdiva:
- půdorys zdiva s výstupky
- smíšené i kamenné zdivo
- vytvoří i svislou clonu
- stačí přístup z jedné strany
- propojení různých výškových úrovní izolace
- minimální destrukce zdiva
Nevýhody injektáže zdiva:
- nutné posouzení statika
- je třeba správně vybrat suspenzi
- nelze užít na více degradované či mokré zdivo
- nelze provádět u zdiva s dutinami (cihelné termobloky)
Konkrétní možnosti řešení závisí vždy na zvolené technologii a technickém stavu zdiva.
Sdílet / hodnotit tento článek