Jak vyhlásit soutěž
- Promyslet si předmět soutěže (zadání, téma, rozsah) a zvolit vhodný druh (architektonická, urbanistická, konstrukční / veřejná, vyzvaná, kombinovaná / jednokolová, dvoukolová / ideová, projektová), případně jej konzultovat s Českou komorou architektů.
- Zpracovat koncept soutěžních podmínek podle vzorových soutěžních podmínek, které jsou ke zhlédnutí na webu ČKA, a předat je ČKA k předběžnému posouzení nejméně 15 dnů před ustavující schůzí poroty. Konzultovat soutěžní podmínky s Kanceláří ČKA se doporučuje již od počátku příprav.
- Připravit soutěžní podklady (grafické, textové) včetně zadání a stavebního programu v papírové nebo také v digitální podobě.
- Sestavit soutěžní porotu (v případě potřeby může ČKA nezávislé porotce doporučit) včetně jejich pomocných orgánů a uspořádat ustavující zasedání poroty k projednání a odsouhlasení soutěžních podmínek. Ty je případně možné dle doporučení poroty doplnit.
- Definitivní znění soutěžních podmínek schválených vyhlašovatelem a porotou předat ČKA k vystavení regulérnosti soutěže.
- Zajistit vyhlášení soutěže ve Věstníku veřejných zakázek a na internetových stránkách vyhlašovatele nejpozději v den vyhlášení soutěže.
- Vypisovatel soutěže rozhoduje sám o druhu soutěže, obsahu soutěžních podmínek, složení poroty, výši odměn a cen v soutěži či honorářích za činnost v odborné porotě a za další konzultace. Česká komora architektů hraje při přípravě soutěže pouze roli poradní a konzultační a na závěr vystaví doložku regulérnosti.
Architektonické soutěže nejsou ničím novým. Jeden z nejznámějších vysílačů u nás vzešel také z architektonické soutěže a těší se neutuchajícímu obdivu. © pixel_dreams- fotolia.com
Kolik soutěž stojí
Předpokládané náklady na soutěž činí 2–2,5 procenta z celkových investičních nákladů na stavbu. Doporučené ceny jsou orientační a schvaluje je vždy vyhlašovatel.
- Příprava soutěže
Zpracování soutěžních podmínek a podkladů, zajištění vyhlášení soutěže v tisku, zajištění podkladů pro soutěžící. - Ceny a odměny
Obvykle přibližně jedno až dvě procenta z předpokládaných celkových investičních nákladů. Podrobněji viz § 12 Soutěžního řádu ČKA. - Jednání poroty
Činnost nezávislých členů poroty je honorována jako činnost vysoce až velmi vysoce kvalifikovaná (asi 800 Kč/h). Ustavující schůze trvá obvykle čtyři hodiny, hodnoticí jednání zabere jeden až tři dny podle počtu odevzdaných návrhů. - Činnost sekretáře soutěže a přezkušovatele
Činnost sekretáře trvá podle zkušeností asi 50 až 100 hodin (asi 400 Kč/h), přezkušovatel potřebuje pro svou činnost asi 15 až 80 hodin (asi 800 Kč/h). Doba se odvíjí podle počtu návrhů. - Výstava, případně vydání katalogu či jiných propagačních materiálů
Souvisí s celkovým počtem hodnocených soutěžních návrhů, dále s místem a způsobem vystavení soutěžních návrhů či s kvalitou katalogu.
Architektonické soutěže se vypisují i na netradiční zadání. Ze soutěže vzešel i projekt pro organizaci Junák – český skaut, z. s. na přestavbu mohyly Ivančena v Beskydech, zdroj: www.ivancena.cz
Není soutěž jako soutěž – jaké typy soutěží je možné vypsat?
Z hlediska předmětu řešení rozlišujeme soutěže:
Architektonické - které jsou zaměřené na řešení jednotlivých objektů, popřípadě jejich menšího souboru.
Urbanistické - zaměřené na nejvhodnější řešení urbanisticky významného souboru staveb.
Konstrukční - zaměřené na nejvhodnější řešení konstrukce stavby, popřípadě jednotlivých konstrukčních prvků.
Z hlediska okruhu účastníků se rozlišují soutěže:
Veřejné - které jsou vždy anonymní a otevřené co největšímu okruhu soutěžících.
Vyzvané - u nichž jsou účastníci vyzýváni k účasti jmenovitě, a které mohou být jak anonymní, tak neanonymní.
Kombinované - jsou spojením veřejných a vyzvaných soutěží, jsou však zásadně anonymní.
Z hlediska počtu kol lze soutěže dělit na:
Jednokolové – vítěz vzejde z jednoho kola soutěže.
Dvoukolové – systém umožňuje v prvním kole vybrat několik vhodných návrhů, ve druhém kole poté upřesnit soutěžícím zadání a dospět k větší podrobnosti návrhu včetně zpřesnění ekonomických parametrů zvoleného řešení.
Z hlediska záměru řešení se rozlišují soutěže:
Ideové – slouží k vyjasnění určitých aspektů architektonických anebo urbanistických problémů; vítěz takové soutěže nemusí být pověřen realizací projektu, a proto se jí mohou zúčastnit i neautorizované osoby. Výsledná studie může být podkladem k vypracování stavebních programů nebo pro vypracování podmínek pozdější „projektové“ soutěže a pro další úvahy o tématu.
Projektové – míří k získání konkrétního návrhu jednoho autora (spoluautorů), jenž by měl být východiskem pro dopracování celého projektového díla. Na výsledek takové soutěže by mělo navázat zadávací řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek.
Sdílet / hodnotit tento článek