Tento materiál má potenciál pro nové typy okenních výplní nebo levných solárních panelů.
Transparentní a průhledné dřevo je materiálem laboratorně syntetizovaným, ale přesto využitelným v průmyslovém měřítku. Jak referuje americký Žurnál chemické společnosti – Biomacromolecules, základem „objevu“ je nanoporézní celulóza, zbavená původních organických tmavých barviv dřeva. „Rozdíl mezi konvenčním dřevem a naším materiálem je, že z našich vzorků byl uměle odstraněn lignin, a byl nahrazen polymerem,“ říká Lars Berglund, vedoucí celé studie. „Ve výsledku je tak produkt světlu propustný, a zároveň je strukturálně pevnější.“
Odstranění ligninu zvýšilo propustnost světla o 80-95 % (v závislosti na tloušťce materiálu). Práce KTH zahrnovala úpravu komerčních vzorků balzového dřeva, ale po praktické stránce prý nic nebrání tomu, aby byl ten samý postup využit i na dřevo jiných druhů stromů. Průhledné dřevo odvozené z tohoto produktu může být využito k laminaci, nebo vytvoření objemnějších struktur, až do úrovně dřevěných „průhledných“ fasád a trámů.
KTH příliš nerozebírá podrobnosti technologického postupu výroby, ale označuje ji za „snadno dostupnou“. V praxi by tak mohla tato cesta vést k vytvoření nízkonákladové a obnovitelné alternativě vůči sklu. Půhlednost sice nedosahuje (alespoň zatím) takových hodnot jako klasické sklo, nicméně při potřebě průsvitných výplní oken, fasád či u průsvitných příček své uplatnění v této podobě najít může.
Sdílet / hodnotit tento článek