Hlavním důvodem dlouhodobého poklesu podílu nákladů na teplo na výdajích na bydlení je pokles jeho spotřeby. Zatímco před 20 lety byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt, dnes je přibližně poloviční.
Podíl nákladů na teplo na výdajích domácností připojených na teplárny činil v roce 2013 v průměru 25,9 %, v roce 2012 to přitom bylo 26,6 %. Opět se tak potvrdil dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na teplo na nákladech na bydlení, který začal už v devadesátých letech. Meziročně klesl také podíl nákladů na vodu a elektřinu, naopak stoupl podíl nájemného. Vyplývá to z aktuální zprávy „Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů za rok 2013“, kterou zveřejnil v červnu Český statistický úřad, a výpočtů Teplárenského sdružení ČR.
„I přes nárůst DPH na teplo potvrdil loňský rok dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na vytápění na výdajích za bydlení u domácností napojených na teplárny,“ uvedl Martin Hájek, ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR, a dále dodal: „Cena tepla sice roste, ale jeho spotřeba dlouhodobě klesá, naopak významně rostou jiné položky nákladů na bydlení.“
Domácnost napojená na teplárnu průměrně zaplatila v loňském roce za spotřebu 30 GJ tepla pro vytápění a ohřev vody 17 130 Kč. Pro srovnání průměrné výdaje domácností za pohonné hmoty činily 22 200 Kč, za nákup a provoz telefonů a internetu 20 100 Kč, za elektřinu 14 800 Kč a za alkohol a tabák pak průměrná domácnost utratila 13 600 Kč.
Sdílet / hodnotit tento článek