Původním záměrem majitele bylo postavit si rodinný dům na zakoupeném pozemku. Podlehl však kouzlu podkrovního prostoru více než 600 let starého měšťanského domu, ve kterém už několik roků sídlila jeho advokátní kancelář. Rozhodl se pro městské bydlení v prostorném mezonetu plném světla s výhledem na bardějovské střechy.
Spolupráce s památkovým úřadem
Majitel měšťanského domu ho postupně rekonstruoval od roku 1999. Před pěti lety došlo i na rekonstrukci podkroví a vybudování bytu v jeho prostorách. Měšťanský dům je národní kulturní památkou a součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a proto musely být všechny stavební zásahy nejdříve odsouhlaseny Krajským památkovým úřadem. V případě rekonstrukce podkroví úřad trval na zachování tvaru střechy. Určil též druh, tvar i barvu střešní krytiny. Majiteli se však úspěšně podařilo prosadit částečné snížení druhé úrovně podkroví, a tím vytvořit dva pokoje s využitelnou světlou výškou. „Též jsem uspěl s požadavkem realizace střešních vikýřů v západní i východní valbě střešního pláště, včetně přisazení dvou kovových teras k vikýřům umístěným v základní valbě střechy,“ říká majitel.
Otevřená dispozice plná denního světla
Prostorově velkorysý interiér působí útulně a přívětivě díky vhodně zvolené kombinaci barev a dostatečnému prosvětlení přes střešní okna. Architekti Ing. Mgr. art. Ľubomír Fuňa a Ing. Mgr. art. Martin Vanko z firmy FVA, s.r.o. zohlednili v návrhu požadavky investora, který chtěl barevným výběrem dosáhnout nadčasovosti interiéru. Charakter podkroví dotváří odhalené původní nosné trámy, které se přebrousily a nalakovaly.
Ve spodní části mezonetového bytu je situována společenská část s prostornou ložnicí. Množství úložných prostor pomáhá udržovat pořádek a přehled v osobních věcech majitelů. Obývací pokoj je doplněn krbem a barovým koutem. Průchozí kuchyň ústí do jídelního koutu a technického zázemí bytu. Na druhé úrovni se nachází dva menší pokoje, které jsou propojeny dřevěným můstkem. V každém z nich vzniklo zapuštěním druhé úrovně do podkroví vyvýšené pódium.
Působivost celého vnitřního prostoru znásobuje i množství denního světla. Jeho zdrojem jsou střešní okna VELUX. „Pocit z prosvětlení interiéru střešními okny je příjemný a jistým způsobem i jedinečný na rozdíl od klasického prosvětlení obytných místností fasádními okny,“ porovnává majitel. Během teplých letních dní chrání interiér před přehříváním vnitřní průhledné rolety spolu s klimatizačními jednotkami. K rychlému a účinnému vyvětrání může majitel naráz otevřít okna ve spodní i horní úrovni a využít tzv. komínový efekt.
Majitel vsadil na kvalitu
Výsledný efekt rekonstrukce je opravdu prvotřídní. Výsledek však vyžadoval značnou dávku trpělivosti. „Neměl jsem vždy štěstí na kvalitní dodavatele. Vzhledem k tomu, že jsem tak trochu perfekcionista, se některé práce musely realizovat opakovaně, dokud se nedosáhlo požadovaného stavu,“ vzpomíná si majitel. Rekonstrukci zkomplikovalo i vyhánění nevítaného hosta – kuny obecné, která poškodila tepelnou izolaci střešního pláště. Na druhé straně se tak naskytla příležitost vyměnit osazená střešní okna, která nesplňovala očekávání majitele, za střešní okna VELUX.
Důraz na kvalitu stavebních prací a použitých materiálů je cítit v celém interiéru. Dřevěné podlahy v kombinaci s netradičními povrchovými úpravami vnitřních stěn perlata, benátský štuk a marco polo dodávají vnitřnímu prostoru nádech honosnosti. Interiér je obohacen o bytové doplňky od lokálních dodavatelů, které jsou vyráběny na míru. „Tento byt ve mně vyvolává příjemný a uklidňující pocit. Celou atmosféru dotváří fakt, že je umístěn v podkroví překrásného měšťanského domu situovaného na historickém bardějovském náměstí,“ hodnotí majitel.
Sdílet / hodnotit tento článek