Mimo oken a dveří, o kterých se můžete podrobně dočíst v samostatném tématu na ESTAV.cz máme možnosti prosvětlení prostoru shora světlíky a světlovody. Dnes se podíváme podrobně na světlíky, jejich tvarové možnosti. Světlíky v běžných případech neumožňují výhled z interiéru na terén, na druhou stranu díky velkému podílu oblohové složky světla a minimálnímu riziku stínění okolních budov prosvětlí místnost zpravidla více než okna.
Podle tvaru a velikosti je můžeme rozdělit na:
- bodové (kopule, jehlan)
- pásové obloukové nebo housenkové
- pásové sedlové
- pultové
- pásové lucernové (lichoběžníkový, obdélníkový)
- šedové.
Bodový světlík: 1) kopulový, 2) kopulový se zvýšenou podnoží, 3) pyramidový
Světlíky pásové obloukové nebo housenkové
Jako světlík se označuje i stavební šachta, která prochází svisle celou stavbou. Slouží k nepatrnému přisvětlení, ale hlavně k odvětrání koupelny, WC, špižírny. Nahoře ve střešní části bývá světlík zastřešený sklem, plechovou stříškou nebo zastřešení schází. Pro naši stať, týkající se denního světla je toto řešení nedostatečné.
Bodové světlíky mají různý tvar a různou výšku příruby v nadstřešní části. Při řešení s vyšší přírubou jsme už jen kousek od myšlenky světlovodu.
Pásový obloukový světlík je nejekonomičtějším řešením světlíků. Při kvalitním provedení a zasklení, vzhledem k jednoduché konstrukci, skýtá nejvýhodnější řešení.
Světlíky pásové sedlové
Světlíky pultové
Světlíky lucernové
Sedlové světlíky je potřeba vhodně orientovat, popř. prosklení směrem k jihu je třeba doplnit o polykarbonát se ztmavením nebo fólie, které omezí průnik slunečních paprsků.
Pultové světlíky jsou vlastně polovinou sedlových světlíků se svislo stěnou.
Lucernové zastřešení je vlastně kontinuální bazilikální osvětlení, kdy světlo padá z protějších stran okny, nad kterými je další zastřešení. Někdy se nazývá bilaterálním osvětlením.
Sedlové, pultové, lucernové a šedové světlíky se užívají všude tam, kde nelze použít obloukové světlíky.
Světlíky šedové 60°
Světlíky šedové 90°
Šedové světlíky mají prosvětlovanou plochu orientovanou většinou jedním směrem, nejlépe na sever a je třeba užít kvalitní zasklení. Za to se vám odvděčí stálým rovnoměrným osvětlením bez kontrastních a jasových výkyvů. Tyto světlíky mohou být šikmé 60° nebo svislé 90°.
Světlíky lze pochopitelně použít v různých kombinacích a modifikacích i bytové architektuře.
Sdílet / hodnotit tento článek