Systému rekuperace vzduchu, je zvláštní a progresivní způsob větrání, při kterém odcházející vzduch předává ve výměníku teplo čerstvému vzduchu přicházejícímu zvenčí. Za velké zimy pak stačí „doohřát" vzduch například solárními kolektory, elektrickým přímotopem, nebo krbem na dřevo. Následně je potřeba ohřátý vzduch přivlhčit na požadovanou relativní vlhkost, tak aby byla neustále zajištěna nejenom tepelná ale i vlhkostní pohoda v interiéru nízkoenergetického či pasivního domu.
Proto se do objektů montuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla doplněný o zvlhčovací jednotku. Potrubí, flexihadice nebo ploché kanály se zabudují do mezistěn, pohledů nebo instalačních šachet a po dokončení jsou skryté, tedy opticky neruší prostor. Pouze v technické místnosti nízkoenergetického či pasivního domu vystupují tyto rozvody k rekuperační jednotce.
Vlhkost vzduchu přímo ovlivňuje kvalitu života
V kuchyních, záchodech a koupelnách jsou instalovány odtahové vyústky, ze kterých je výše uvedeným vedením odsáván vlhký, znečištěný nebo spotřebovaný vzduch směrem k rekuperační jednotce za pomocí odtahového ventilátoru. Zde tento teplý vzduch předá teplo prostřednictvím výměníku studenému čerstvému vzduchu, který je nasáván jednotkou zvenčí. Čerstvý vzduch je předehříván na cca. 18°C i v největších mrazech. Systémem vytápění je tento předehřátý vzduch ohříván na konečnou požadovanou teplotu v interiéru. Takto ohřátý vzduch prochází zvlhčovací jednotkou, kde je teplý vzduch přivlhčen na požadovanou relativní vlhkost v rozsahu 40 – 60%.
Ohřátý čerstvý, zvlhčený vzduch je distribuován do jednotlivých obytných místností, kde záleží na příjemném vnitřním prostředí (obývací pokoje, dětské pokoje a ložnice).
Věděli jste, že rekuperační jednotky mohou i filtrovat nejrůznější pachy?
Rekuperační jednotka neobsahuje jen výměník tepla, ventilátor odtahu a ventilátor čerstvého vzduchu, ale filtry a zvlhčovací jednotku. Filtr čerstvého vzduchu a filtr odtahovaného vzduchu. Filtry slouží k ochraně výměníku a přívodního potrubí před znečištěním. V dodávce je možné objednat i protipylové filtry, které jsou vítány zejména alergiky.
V případě obtížných pachů z venkovního prostředí je možné předřadit filtr s aktivním uhlím, který pachy odstraní. V případě zvlhčovačů vzduchu se vřazuje do systému teplovzdušného vytápění vzduchu za rekuperační jednotku na výstup teplého vzduchu z jednotky směrem do obytného prostoru patentovaná zvlhčovací jednotka AIR C 250 nebo AIR C – 500 od společnosti Merlin – Technology, GmBH.
Nechte se hýčkat jedničkou na trhu
Vlhkost vzduchu vnitřního prostředí závisí na vlhkosti ve venkovním prostředí, technologických nebo jiných zdrojích v budově a také počtu obyvatelů v domě. Optimální mikroklima se stanoví z příjemné pokojové teploty, jakož i správného podílu relativní vlhkosti vzduchu.
Doporučené hodnoty jsou v rozmezí 40-60 % relativní vlhkosti. Vlhkost je sice člověkem mnohem méně pociťována než teplota, ale i tak může být nepříznivě ovlivněn zdravotní stav jedince.
V zimním období dochází při vytápění k poklesu relativní vlhkosti na 20 % i méně. Tehdy i u zdravých jedinců dochází k intenzivnějšímu vysoušení sliznic např. očí, horních cest dýchacích, poklesu jejich ochranné funkce a zvyšování možnosti průniku některých škodlivých látek až do dolních cest dýchacích. Snižování odolnosti vůči nachlazení a různým virovým onemocněním.
Nejvíce citlivé na změny vlhkosti v interiéru jsou malé děti. Špatně se jim v noci spí, Neustále se budí? Újmu utrpí nejenom zdraví lidí a poškodí jejich až doposud dobrý zdravotní stav, ale také zařízení budovy, například může docházet až k poškození dřevěných masivních interiérů vlivem nízké vlhkosti, poškození zařízení (dřevěné podlahy, nábytek, obrazy apod.).
Sdílet / hodnotit tento článek