REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

První evropská komerční elektrárna na palivové články v řádu MW je v Německu

V létě 2016 byla tato elektrárna zprovozněna v sídle firmy FRIATEC AG v Mannheimu-Friedrichsfeldu. „Naše výrobní procesy vyžadují velké množství energie a tepla. Technologie palivových článků nám umožní splnit tyto požadavky tak efektivně a čistě, jak jen je to možné. Posílíme tak naše ekologicky šetrné výrobní procesy,“ vysvětluje rozhodnutí společnosti Klaus Wolf, generální ředitel společnosti FRIATEC AG.

Společnost FRIATEC  AG začala spolupracovat se společností E.ON Connecting Energies a společností FuelCell Energy Solutions GmbH, která je zodpovědná za technickou realizaci, instalaci a údržbu zařízení. 1,4 MW-palivový článek bude poskytovat přibližně 60 % energie, kterou FRIATEC vyžaduje na výrobní procesy. „Tato elektrárna nám umožní vytvářet skoro polovinu požadované elektrické energie, což povede ke snížení emisí CO2 přibližně o 3000 tun ročně,“ pokračuje Wolf. Kromě výstavby elektrárny na palivové články, plánuje FRIATEC zrekonstruovat celou stávající tepelnou infrastrukturu.

„Jsme potěšeni, že můžeme spustit první komerční elektrárnu na palivové články řádu MW v Evropě v průmyslovém prostředí v Mannheimu,“ říká Robert Hienz, generální ředitel E.ON Connecting Energies. „Ukazuje to, že i vysoce účinné technologie rozvíjí svou prodejnost a mohou sloužit k uspokojování skutečných potřeb zákazníků, jako je v tomto případě snížení emisí CO2 o zhruba 25 % a výrazné snížení nákladů na energii.“

Palivové články přeměňují palivo na elektřinu a teplo za použití vysoce efektivního elektrochemického procesu. Jelikož zde chybí spalování, proces neprodukuje prakticky žádné škodliviny. Stejně jako baterie, palivový článek se skládá z mnoha jednotlivých článků. Každý článek obsahuje anodu, katodu a elektrolyt. Když na vodík bohaté palivo, jako například zemní plyn nebo bioplyn, vstoupí do soustavy palivových článků, začne elektrochemicky reagovat s kyslíkem (např. vzduchem) a dochází k produkci elektrického proudu, tepla a vody. Zatímco klasická baterie poskytuje stabilní množství energie, palivové články vytvářejí proud tak dlouho, dokud se jim dodává palivo.

DFC® elektrárny od FuelCell Energy Solutions jsou založeny na technologii roztaveného uhličitanového palivového článku. Název palivového článku je odvozen od jeho elektrolytu, který se skládá z draslíku a uhličitanu lithného. K výrobě elektrické energie generují uhličitanové palivové články vodík přímo z palivového zdroje, jako je zemní plyn nebo bioplyn. Tento tzv. vnitřní formovací proces, který byl patentován společností FuelCell Energy, představuje spolu s uhličitanovými palivovými články jasnou konkurenční výhodu na poli snadno dostupných zdrojů energie. „Jsme velmi hrdí na to, že jsme průkopníky v zavádění této technologie,“ uzavírá Wolf.

Údaje o elektrárně

  • Energetický partner: E.oN Connecting Energies GmbH
  • Dodavatel: Fuel Cell Energy Inc./ Fuel Cell Energy Solutions GmbH
  • Typ elektrárny: DFC® 1500 EU
  • Velikost: 15 x 20 m
  • Jmenovitý elektrický výkon: 1 400 kW
  • Účinnost: přibližně 47 %
  • Provozní doba: 8000 hod/rok při 95 % využití
  • Elektrický výkon: 11,2 GWh ročně
  • Technologie palivových článků: MCFC (palivové články z roztavených uhličitanů)
  • Provozní teplota: 580 – 675 °C
  • Teplota odpadního vzduchu: 370 °C při provozní teplotě
  • Vytěžené teplo: 750 kW (90/70 °C) – přibližně 6000 MWh tepelné energie ročně
  • Vnitřní přeměna zemního plynu ve vodík
  • Nižší emise CO2 (redukce přibližně o 3000 t/ rok)
  • Prakticky žádné emise oxidů dusíku nebo síry, protože nedochází ke spalování
  • Chemický proces: CH4 +2H2O = 4H2 + CO2

Aliaxis Česká republika s.r.o.

logo
Aliaxis Česká republika s.r.o.
Průmyslová 367
252 42 Vestec

telefon: 272 084 611
zelená linka: 800 23 24 25
e-mail: info.cz@aliaxis.com

web: www.aliaxis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA