REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydlení a rekreace s vyhlídkou na moře přímo z postele vás okouzlí

Kouzlo Seascape Retreat tkví v umístění stavby. To zcela doznává i zakladatel architektonického studia Pattersons&Associates, který tvrdí, že projektovat v takovém prostředí je privilegiem, výsadou a ctí. Čím tedy Seascape Retreat je?

Prostorem pro odloučenou dovolenou, útočištěm před neklidným světem právě tak jako ideálním místem pro romantické líbánky. Je to místo, kde čas je odměřován šuměním vln a kde vás prostě nikdo rušit nebude.

Když řekneme, že objekt rekreačního sídla stojí na skalnatém výběhu Banksova poloostrova a obklopuje jej zátoka Whitehead Bay, nebudeme sice lhát, ale zdaleka to nebude znít tak dramaticky, jako popis z dílny Pattersons&Associates. Ti vyzvedávají geologický profil celé lokality, zejména "dva masivní sopečné štíty, které vytvořily rozeklanou zátoku už kdysi v Miocénu" a nevynechávají ani popis nezvyklého zabarvení hladiny vody v zátoce, za kterou mohou tufové splaveniny a erodované sopečné sedimenty. Tektonické činnosti se tu ale bát nemusíte. Zdejší sopky jsou již dávno spící a nečinné. Přesto dodávají celé lokalitě dojem mimořádnosti.

Tu ve své podstatě podtrhuje celková izolovanost místa. Dorazit sem můžete jen jedinou stezkou (terénním autem je teoreticky sjízdná), ale pro potřeby stavitelů byla poněkud nedostatečná. I proto museli pracovat ve výrazném zastoupení s lokálními materiály, přítomnými přímo na místě. Zbytek vybavení byl na místo dopraven s pomocí helikoptéry, protože samo rozeklané pobřeží těsné přistání lodi a zakotvení neumožňuje. „Lidé, kteří tu chtějí nějaký čas pobýt, se sem tedy v zásadě dostanou jen pěšky, nebo helikoptérou."

Kámen je převládajícím materiálem stavby jak v exteriéru tak v interiéru, foto: Simon Devitt

V nejbližším okolí zátoky Whitehead se nenachází jiné trvale obydlené objekty, jen několik sezónních zemědělských farem. Pro Novozélanďany, potažmo jiné platící hosty a Seascape Retreat si pronajímající skupinky, představuje nedostupnost hlavní devizu s příslibem klidně stráveného času. Zůstanou tu totiž sami, obklopeni romantickou scenérií.

Z omezeného počtu ubytovaných vychází i dispozice řešeného objektu. Narazíme tu jen na tři místnosti, vstupní lobby, oddělené obývací či společenskou místností a koupelnou. Ve svém provedení ale rozhodně nejsou skromné, a vzdávají hold přírodním materiálům.

Zásadním materiálem, vyhrazeným pro tvorbu interiéru i exteriéru, jsou kameny. Většina z nich je buď ostrohranných, erodovaných časem, jiné jsou hlazené, opracované mořem. Prakticky všechny mají svůj původ přímo na místě stavby. Výběr materiálu pocházející "in situ" umožnil výrazně snížit ekologickou stopu celého objektu.

Kámen je převládajícím materiálem stavby jak v exteriéru tak v interiéru, foto: Simon Devitt

Seascape Retreat ale rozhodně není kamennou pobřežní chýší. Kamenivo je zapracováno do úhledných bloků s pomocí betonových rámů, oceli a skla. „Chtěli jsme lidem zprostředkovat co nejsilnější pocit sepjetí s místem pobytu, a kameny vyplavené na pobřeží tento pocit umocnily."

Sklo, zejména pokud jde o okna, je dalším zásadním prvkem celé stavby. Prakticky po celé straně s výhledem na zátoku a volné moře se táhnou široké okenní stěny, které zprostředkovávají co nejširší rozhled do okolí. Plán výhledů vychází z uzavřené geometrie oken, která umožňuje rozhled jak po vrcholcích Rocky Spires nad zátokou, tak i směrem na mořskou hladinu.

Samotný objekt je přitom zasazen těsně pod svah se skaliskem. Aby se zamezilo případným nehodám spojeným s padající sutí, jsou nad horizont střechy předsazeny dvě terasy se zídkou, a další dva kamenné výběhy zdí chrání stavbu z boků. Dřevo, využité při tesařských pracích, některých obkladech a v celistvých panelech je překryto dvouvrstvým izolačním sklem.

Pohled do hlavního obytného prostoru, foto: Simon Devitt

Aby celkové vyznění projektu nepůsobilo rušivě, je horizontální střecha překryta širokou vrstvou zeminy (jinak tradiční model izolace venkovských staveb na Novém Zélandu), a je porostlá travou. Vzhledem k nepřístupnosti či nedostupnosti celé stavby je celý objekt soběstačný. Disponuje vlastním vrtem na vodu, malou přečišťovací stanicí, sběrným zařízením pro odpadní vodu a její sekundární čistírnou. Konkrétní způsob zásobování objektu energií však zdroje neuvádí.

Celý projekt pak zahrnoval širší spektrum (v dokumentaci blíže nespecifikované) znovu-zalesňovacích a vegetaci-osazujících prvků. Vnější prostor je vymezen prostorem nízkého macrocarpového lesa, z jehož dřeva je vyrobeno i hrazení vnější kryté terasy.

Architekti z Patterson Associates zdůraznili i sérii stavebních opatření, která činí celý objekt odolný vůči zemětřesením. Nejsou v této oblasti pravda příliš časté, ale po zkušenostech z roku 2011, kdy byl zasažen nedaleký Christchurch, se určitě nejeví jako zbytečné.

Údaje o projektu

Název projektu: Seascape Retreat
Lokace: Banks Peninsula, Canterbury 7581, Nový Zéland
Koncept: Rekreační objekt v izolované lokalitě
Architektonické studio: Pattersons / Pattersons Associates
Rozloha: 110 m2
Rok dokončení: 2013

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Skutečný ostrovní dům postavili z prefabrikovaných panelů

Skutečný ostrovní dům postavili z prefabrikovaných panelů

Netradiční přístup k netradičnímu obydlí, aneb jak se staví v místech, kam nevedou cesty? Odpovědi našlo australské architektonické studio Lai Cheong Brown. Architekti využili prefabrikovanou výstavbu a technologie k zachytávání a čištění vody, obnovitelné zdroje energie a postavili skutečný ostrovní dům, na ostrově.

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Architektonické studio Asante Architecture & Design realizovalo loni zakázku malého rozsahu, která se týkala vytvoření projektu jednoduchého obydlí v srdci norské přírody. Obytný dům atypických tvarů a proporcí na břehu Norského moře shlíží z kamenitého a svažitého břehu na protější ostrov, a plně využívá kontrastu…

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Letošní soutěž projektů designérů a architektů d3 Natural Systems (v kategorii Bydlení zítřka) vyhrál korejský projekt „Bydlení na okraji“ (Living on the Edge), který odbornou porotu strhnul na svou stranu jak neotřelou myšlenkou, tak i grafickým zpracováním. Namísto mrakodrapů, zasídlených kupolí nebo podzemních…

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

„Chtěli jsme na masivním základu vytvořit něco lehkého, přitažlivého a elektrizujícího,“ říkají o projektu obytného domu v hlavním městě Indonésie lidé z Wahana Architects. Kombinace dřeva pro interiér a kamene pro venkovní prostory dala jejich návrhu Ben House nevšední lehkost, ale i osobitý charakter.

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

Pokud zavítáte na jih Ameriky a navštívíte stát Uruguay, oblast Maldonado pravděpodobně minete. Na první pohled tu vlastně není nic zajímavého. Někoho možná zlákají světla přístavního města San Fernando, ale kolem se rozkládá jen na první podívání nezajímavá pustina. A přesto i zde žijí lidé.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Co je zapotřebí pro realizaci citlivé rekonstrukce "domu s minulostí"? Práce s dobovým materiálem a znalost původních stavebních postupů je jen základ. Od skutečně schopného řešitelského týmu se navíc očekává i správné pochopení historického kontextu a také vhodné nastavení projektových priorit. Proč? V rámci úprav…

REKLAMA