Ve Skotsku mají dřevostavby podlahu prvního nadzemního podlaží uloženou jak na terénu, tak některé na provětrávané mezeře, což je diskutované téma nejen v zahraničí ale i u nás. Je nutné upozornit, že české stavby musí respektovat jiné normy i jiné místní podmínky (klimatické, základové…).
Horizontální konstrukce - podlahy
Podlahy prvního nadzemního podlaží se používají buďto jako klasické navazující na základy, anebo jako provětrávané. Volba správného typu podlahy závisí vždy na dané topografii či půdních podmínkách.
Na obrázcích si můžeme všimnout, že obvodové stěny jsou vždy oddělené od podkladu nejčastěji asfaltovou lepenkou, která zabraňuje prosakování vody do konstrukce. Vrstva lepenky je umístěna minimálně 150 mm od úrovně roviny terénu, aby ani odstřikující voda od země se nedostala do konstrukce.
Konstrukční detail podlahy s tepelnou izolací umístěnou nahoře a dole nebo konstrukce provětrávané podlahy
Podklad klasické konstrukce tvoří vrstva kameniva (cca 150 mm) ohraničená základy. Dále následuje tenká vrstva písku (20 mm), která chrání polyethylenovou fólii, aby se neprotrhla o ostré hrany kamenů. Folie by jinak přestala plnit svoji funkci, což je zabránění průsaku zemní vlhkosti. Můžeme pak rozlišovat další dva typy základů. První z nich má odspoda vrstvu betonu (150 mm) dále s tepelnou izolací (100 mm) a s cementovou stěrkou na povrchu. Jiné typy podlah mají prohozené pořadí tepelné izolace a vrstvou betonu.
Beton je zde vyztužen betonářskou ocelí. Na tuto skladbu se pak jako pochozí vrstva nejčastěji používá plovoucí laminátová podlaha nebo koberec (a to i u interiérů veřejných budov!), či dřevěná podlaha na roštu ohraničena dekorační lištou.
Zakládání a podlaha na terénu stavby - Skotsko (Foto: Podlena)
Provětrávaná podlaha je v současnosti diskutabilní problematika. U tohoto typu je podlaha namáhaná studeným vzduchem proudícím skrz průduchy v dolní části stěny a prostor pod podlahou je tak soustavně provětráván, ale i ochlazován. Je zde tedy potřeba velmi dbát na výběr použití tepelné izolace. Platí zde několik pravidel, které je potřeba dodržovat. Úroveň podlahy musí být podle nařízení ve Skotsku minimálně 150 mm od spodní hrany okolní zeminy. Půdní horizont musí být vždy zbaven veškeré vegetace a terén musí být svažitý, protože u terénu se sklonem nevzniká nebezpečí vzniku kaluží v tomto prostoru. Způsob a pravidelnost odvětrávání vlhkosti a cirkulace vzduchu je velmi důležitá, protože jen tak se vyhneme výskytu plísní v prostoru pod podlahou. Konstrukce podlahy může být vytvořena z fošen, nebo prefabrikovaných betonových nosníků, či dřevěných „I“-nosníků. Prostory mezi fošnami se nakonec vyplní teplenou izolací a zakryjí se konstrukční deskou (např. OSB).
Sdílet / hodnotit tento článek