REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Letošní soutěž projektů designérů a architektů d3 Natural Systems (v kategorii Bydlení zítřka) vyhrál korejský projekt „Bydlení na okraji“ (Living on the Edge), který odbornou porotu strhnul na svou stranu jak neotřelou myšlenkou, tak i grafickým zpracováním. Namísto mrakodrapů, zasídlených kupolí nebo podzemních sídel řeší vítězný projekt Kim Min Kyua osidlování strmých mořských útesů.

Cílem soutěže, která svůj vznik datuje k roku 2009, je ukázat hypotetická řešení. Zakládá si na tom, že je spekulativní, „divoká“, alternativní. Na druhé straně, navzdory těmto přídomkům, mohou právě tyto neotřelé nápady v budoucnu získat svoji váhu. Základním kritériem přihlašovaných projektů ve zmíněné kategorii je netradiční přístup k řešení otázek bydlení, originalita návrhu a pokročilý ekologický design.

Proto na soutěžních projektech nepracují jen architekti, ale také lidé čistě designérských a inženýrských profesí. V nepřehledné změti přihlášených děl pak možná někde číhá skutečné řešení výzev budoucnosti, stejně jako v případě „Bydlení na okraji“. A konkrétně?

Globální lidská populace se ve stále větší míře přesouvá do měst, které díky rozrůstání zabírají stále větší plochu souše. To v konečném důsledku komplikuje kvalitu lidského žití ve městech. Plošné zasídlení koncentrované na plochu není ekologické, hospodárné ani praktické. A táhnout města „do výšky“?  Technicky a ekonomicky náročné.

Foto zdroj: Inhabitat.com

„Bydlení na okraji“ proto raději těží z přirozené vertikální struktury, na kterou jen nalepí novou formu bydlení. Charakterizuje ji kombinace udržitelnosti, chytrého provedení a velká míra společenské interakce. Je to prostě bydlení v pobřežních městech, připevněných na hranách útesů.

Tato přirozená vertikála prý zabírá až 20 % souše, takže místa je k dispozici dostatek. Modulární bydlení by mohlo soběstačně těžit z přítomnosti rozbouřených vln a přílivu i přímého dopadu slunečního záření (obnovitelný zdroj energie), přítomnosti vodního zdroje (po odsolení vhodný ke konzumaci i pro závlahu) a technicky nenáročného budování vertikální struktury bydlení (díky „přilepení se na podklad“). Nevýhody? Bydlení na okraji budou nenávidět lidé s agorafobií. A výhody? Budou je milovat milovníci mořského vzduchu a výhledů na západy slunce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Neviditelná chatová osada z Islandu

Neviditelná chatová osada z Islandu

Na Islandu chápou samotu jako jeden z rysů osobní svobody, a proto si tu soukromí skutečně umí vážit. I na dovolené. Dobře si to uvědomovali architekti ze studia PK Arkitektar, když připravovali svůj projekt výletních chat na pobřeží jezera Laugarvatn. Přestože jich tu je dnes na relativně malé ploše naměstnáno…

Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci

Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci

Český pavilon pro letošní EXPO 2015 je sám o sobě exponátem: zajímavý koncept odkazující na funkcionalismus, promyšlená dispozice s otevřeným parterem a střešní zahradou i způsob realizace z modulárního systému. V rozsáhlé fotogalerii si můžete pavilon náležitě prostudovat.

REKLAMA