Možná bude někdo namítat, že koberce dnes již nikdo nevolí, ale opak je pravdou. Žádná jiná podlahová krytina vám totiž neposkytne takový pochozí komfort a malou tepelnou jímavost (podlaha je na omak „teplá“), jako právě koberec.
Výhody a nevýhody koberců
V případě, že se tedy rozhodnete pro koberec jako podlahovou krytinu, je dobré brát v potaz jeho klady a zápory. Mezi klady počítáme vyšší pochozí komfort, tepelnou izolaci, zvukovou izolaci, koberec je příjemný na dotek, velké množství barev a vzorů a motivů na výběr. Dalším kladem je, že podklad nemusí splňovat tak vysoké požadavky na rovinnost podkladu jako třeba PVC či vinyl, kde se vám do těchto krytin následně promítne doslova každé smítko.
Při volbě instalace koberce na podložku je maximalizovaný stupeň pochozího komfortu, tepelné a zvukové izolace. I hrubší podklad lze vyřešit podložkou pod koberec. Není tajemstvím, že pro tyto klady volí koberec jako finální krytinu většina světových hotelů.
Koberce mají širokou škálu vzorů a barev. Koberce lze využít jako podlahovou krytinu i obložení na schodů.
Mezi nevýhody musíme počítat nemožnost stírání případně rozlité vody, které se musíme zbavit co nejrychlejším odsátím k tomu určeným vysavačem, nebo za použití suchých hadrů, tak aby nedošlo k poničení podkladu a následné deformaci. Zbytková vlhkost již vyschne samovolně. Dále je koberec náchylný na zachycování olejových a mazlavých nečistot z obuvi (většinou komerční výstavba). Z tohoto důvodu je dobré myslet na vstupní rohože (čistící zóny), které obuv zbaví nečistot a zamezí jejich dalšímu roznášení.
Jak vybírat koberec
Tyto odpovědi nám pomáhají zúžit výběr koberců a dále již volíme pro nás nejvhodnější materiál vlákna a typ koberce. Typů koberců je celkem 9:
- Smyčkové
- Scrolly
- Berber
- Cut & Loop
- Saxony
- Twist
- Frissé
- Velvet/Plush
- Shaggy
Sdílet / hodnotit tento článek