Připravte podklad
Podklad musí být suchý, pevný, čistý a rovný. Případné hrubší praskliny či prohlubně přetmelte. Výraznější hrboly naopak zbruste. Poté celou plochu řádně očistěte od případných nálepů, vysajte kvalitním vysavačem, tak aby na podlaze nebyly volné částečky nečistot či prachu.
Hrubý povrch je potřeba vyhladit samonivelační stěrkou. Při vyrovnávání stěrkou dodržujte pečlivě pokyny výrobce uvedené na obale. Podklad nezapomeňte penetrovat. Penetrace podkladu je potřeba jelikož slepí mikro částečky prachu, uzavře póry, sníží nasákavost podkladní vrstvy a tím nežádoucí vysychání stěrky a zlepší rozliv stěrky.
Lití nivelační stěrky, zdroj: Jaroslav Sedláček, ProFlooring s. r. o.
Při míchání samonivelační stěrky dodržujte striktně pokyny daného výrobce. Zejména dbejte na množství vody či emulze potřebné k smíchání s balením stěrky. Každý výrobce udává zcela přesný poměr míchání. Menší či větší poměr tekutiny je nežádoucí. Mylné jsou informace, že když dáme více tekutiny, hmota se bude lépe roztékat. K roztékavosti přispívá kvalitně napenetrovaný podklad, dodržení doby míchání (cca 3-4 min), při kterém dochází k dokonalému smíchání směsi s tekutinou a teplota při aplikaci stěrky. Při aplikaci stěrky při síle více jak 3 mm také nezapomeňte nainstalovat dilatační pásek na obvodové stěny. Pásek eliminuje přenos zvuku a riziko popraskání stěrky.
Dobré je nechat aplikaci nivelační stěrky na odborné firmě, která má s litím těchto materiálů zkušenosti a disponuje vhodným nářadím. Je ideální, když pokládku krytiny i přípravu podkladu pod ní realizuje jedna firma.
Lití nivelační stěrky, zdroj: Jaroslav Sedláček, ProFlooring s. r. o.
Co budete potřebovat:
Kvalitní vysavač, škrabku, penetraci, váleček na aplikaci penetrace, teleskopickou tyč, dilatační pásek, stěrkovací hmotu, odměrnou nádobu na vodu, míchací nádobu na stěrku, míchací metlu- typ na stěrkové hmoty, míchadlo (ideálně 1400 W) s regulací otáček, aplikační stěrku, odvzdušňovací váleček.
Instalujte koberec
Rozprostřete koberec v místnosti, abyste měli dostatečný přesah kolem všech stěn. Poté jej ořízněte podle stěn na delších stranách místnosti. Díky tomu nebude hrozit pnutí při rolování. K lepení koberce se používá disperzní lepidlo na koberce. Lepidlo nanášejte stěrkou s ozubením, většinou typu A2.
Koberec z poloviny srolujte doprostřed místnosti. Lepidlo nanášejte směrem od stěn k ohybu koberce. Nezůstanete tak odříznuti od koberce plochou pokrytou lepidlem. Lepidlo nechte odvětrat, dle doporučení výrobce, pak do něj opatrně pokládejte koberec, aby ulehával souměrně a netvořil boule či vlny. Poté koberec uhlaďte rukou nebo hladítkem na násadě, od prostředka do krajů, abyste vytlačili vzduch a krytina těsně přilehla k podkladu. Stejný postup opakujte na druhé polovině koberce. Poté přilepený koberec zařízněte na čisto ke zdi. Přebytky hned nevyhazujte, budou se ještě hodit v další fázi instalace koberce.
Lití nivelační stěrky, zdroj: Jaroslav Sedláček, ProFlooring s. r. o.
Olemujte podlahu lištami
Koberec je vhodné olištovat, abyste při vysávání nepoškodili malbu. Díky lištám bude koberec také vypadat lépe. Nejběžnější postup je instalovat po obvodu bílé, plastové, kobercové lišty vysoké pět centimetrů za pomoci montážního lepidla. Do těchto lišt se vkládají předem nařezané 5 cm vysoké pruhy ze zbytků instalovaného koberce.
Sdílet / hodnotit tento článek