Trochu to připomíná vtip, protože jejich nejprogresivnějším pracovním nástrojem, který je proslavil, se stala obyčejná lepicí páska na koberce. S její pomocí totiž vytváří dokonalý dvourozměrný model stavby v měřítku 1:1, který si každý klient může projít. Tento přístup je do značné míry unikátní, protože řeší celou kaskádu problémů s optimalizací využití a osobních požadavků klientů tím nejjednodušším způsobem.
Na papíře či na monitoru se totiž může zdát projekt nebo studie stavby dokonalá, všechny požadavky zadání „sedí“ a odpovídají normám. Jenže určitá stopa pochybností pořád zůstává. Komfort řady místností totiž vychází z prosté účelnosti. Je například vhodné mít v kuchyni dřez na tři kroky od plotny? V projektové dokumentaci i na vizualizacích mohou tyto detaily ladit, ale teprve až realita ukáže případné nedostatky. Nevšední přístup architektů z Vardehaugen to ale řeší.
Začátky bývají těžké. Než přišla na řadu kobercovka, zkoušeli architekti z Vardehaugen vyšlapávat obrysy ve sněhu. Zdroj: Vardehaugen AS
Jednoduše překreslí (či spíše přelepí) celý plán v reálném měřítku na zem, a vy si můžete svůj byt či dům projít, a nedostatky opravit. Protože až bude stát, těžko by se už vychytávaly mouchy projektové fáze. Architekti z Vardehaugen těží z toho, že jejich kanceláře disponují uzavřeným a prostorným vyasfaltovaným dvorkem, kde si podobné hrátky mohou dovolit. Čistě technicky ale nepředstavuje jejich inovativní přístup žádný problém ani pro konkurenci.
Když řešíte projekty za desítky tisíc, investice několika stovek do kobercovky je to nejmenší. Odměnou je spokojený zákazník, který se může svým projektem projít a ztotožnit se s jeho detaily.
Podobný přístup k ověření reálnosti projektu pro zajištění dobré ergonomie jste mohli již dříve vidět na ESTAV.cz. Princip vymodelování v prostoru 1:1 byl využit při projektování nemocničních sálů.
Sdílet / hodnotit tento článek