Nedostatečně zajištěné bydlení pro staré lidi na svém území vnímá 40 procent obcí a více startovacích bytů pro mladou generaci by uvítalo 38 procent respondentů ankety. Chybějící malometrážní byty považuje za velký problém 22 procent obcí.
"Obce, které potřebují bydlení pro seniory, by jej v 56 procentech případů rády zajistily výstavbou nebo přestavbou. O rekonstrukci stávajících objektů by uvažovalo v průměru 36 procent samospráv," uvedla ředitelka SFRB Eva Helclová. Z obcí nad pět tisíc obyvatel by dalo přednost rekonstrukci téměř 42 procent.
Obce byly v minulosti zvyklé na tento typ bytové výstavby čerpat dotace. SFRB však před časem změnil dotační politiku a poskytuje jen nízkoúročené úvěry. Z nich by obce rády financovaly především byty a společné prostory, 40 procent respondentů uvažuje o tom, že by o úvěr požádalo. Většina (71 procent) za přijatelný považuje úrok do jednoho procenta.
Obce a města mohou pro výstavbu nových nájemních bytů či rekonstrukci nebytových a neobyvatelných prostor na byty využít Program Výstavby - Nájemní domy. Pro rekonstrukce bytových domů všech typů je určen Program Panel 2013+ či Program JESSICA pro rozvoj znevýhodněných městských zón. SFRB má podle návrhu rozpočtu na rok 2015, o kterém bude příští týden jednat vláda, příští rok podpořit bytovou výstavbu více než miliardou korun. Dosud SFRB poskytl obcím dotace za více než 16 miliard korun, za které se postavilo přes 27 tisíc bytů v celkové hodnotě zhruba 38 miliard korun.
O domě pro seniory v Modřicích, dokončeném v letošním roce, se dočtete v článku Největším pasivním domem z veřejných prostředků je domov pro seniory. Stavbě byla udělena zvláštní cena v soutěži Stavba roku 2014.
Sdílet / hodnotit tento článek