Kauzu dlouhodobě na ESTAV.cz sledujeme: Všechny zprávy o stavbě CTP v Hradci Králové naleznete v souvisejících pod článkem.
CTP Invest dvě haly rozestavěla od podzimu 2014 do března 2015 a její následné snahy získat dodatečné povolení zatím skončily bez úspěchu. Zastupitelé například loni v říjnu odmítli dohodu o narovnání s CTP. Letos v únoru CTP podala na město žalobu o zaplacení náhrady škody 20,1 milionu korun. Firma tvrdí, že postupem města ve věci získání dodatečného stavebního povolení pro park jí vznikla škoda. Město tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustilo.
Soud po podání žaloby vyzval obě strany k jednání o smírném řešení sporu. Podobu smíru, jehož schválení či neschválení může celou záležitost výrazně posunout, navrhli zástupci CTP. Kromě jednorázové sumy deset milionů korun by CTP platilo během případné dostavby skladů dalších 18.000 korun ročně za užívání městských pozemků, uvedl Vinklář. Postup společnosti CTP město podle něj od počátku hodnotí jako vysoce nestandardní a neseriózní.
Hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK) připomněl, že o smíru může jako jediné rozhodnout zastupitelstvo. "Můj názor na postup a jednání firmy se nemění, myslím, že napříč celým zastupitelstvem je podobný. V každém z nás se při hlasování bude prát otázka principu a morálky s racionálním pohledem na celý problém," uvedl primátor. Již dříve Fink uvedl, že výsledky případných soudních sporů jsou nejisté. Kvůli soudním sporům také hrozí, že na okraji města budou dlouhá léta stát torza hal.
Dodatečné stavební povolení firma od úřadů zatím nezískala proto, že nemá od města souhlas s vybudováním přístupové cesty k parku přes městské pozemky. CTP Invest proto současně začala pracovat na tom, aby areál mohla na silnici napojit z opačné strany a nepotřebovala k tomu pozemky města.
CTP ve sporu poukazuje zejména na to, že v roce 2015 město investici odejmulo své předchozí souhlasy se stavbou silnice, které v roce 2007 udělilo společnosti Fato, jež v lokalitě chtěla stavět. CTP projekt od firmy Fato převzala v roce 2014 a pozdější odejmutí souhlasů označuje za nerovný přístup města. Radnice tvrdí, že měla právo souhlasy odvolat, protože mimo jiné byly časově omezeny a jejich platnost vypršela.
V minulosti CTP městu za udělení souhlasu neúspěšně nabízela dar sedm milionů korun. O převzetí černé stavby se loni neúspěšně ucházela stavební společnost PSG, která je dodavatem stavby pro CTP. Za vstřícný postoj PSG městu nabízela investici do majetku města za 15 milionů korun.
První halu CTP do přerušení stavby v březnu 2015 téměř dokončila, u druhé byla na začátku stavby. Firma dosud proinvestovala 270 milionů korun, na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun.
Sdílet / hodnotit tento článek