REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Flexibilní byt se promění dle požadavků, stačí přesunout stěny

Kolika podob může nabývat jediný byt? Stěny rozdělující místnosti nedávají mnoho prostoru pro invenci, a jednotlivé úpravy mohou mít vlastně jen charakter proměn designu a obměny na úrovni nábytku či bytových doplňků. Co by se ale stalo, kdyby se stěny v interiéru dokázaly proměňovat podle vaší nálady, momentálních požadavků na dispozici a využití bytu? A přesně na takovém principu pracuje celý projekt WING Loft od architektonického studia Laboratory Explorative Architecture & Design (LEAD).

Místo, které má to nejlepší před sebou

Moderní loftové bydlení v hongkongské čtvrti Chai Wan je pořád ještě neobvyklým zjevem. Rezidenční zástavba je tu silně tísněná industriálními objekty, a z tohoto souboje mezi starým a novým vítěz teprve vzejde. Navrch zatím mají (alespoň co do celkového zastoupení) haly a fabriky nad obytnými výškovými domy, ale nikdo z realitních makléřů nepochybuje, že lidé si Chai Wan najdou. Centrální Hong Kong je totiž až děsivě přeplněným, a poptávka po bydlení, ve kterém skutečně můžete vyhlížet do zalesněných vrcholků hor v okolí zátoky, je silná.

Projekt je situován ve východním distriktu, a je usazen v Chai Wan prakticky naproti centrálnímu ostrovu, s dobrou dostupností do Shau Kei Wan. I když to tak při pohledu z přízemí ulice nevypadá, je „příslibem budoucnosti“. Tak jako on by totiž snad už brzy měla vypadat zástavba v celé čtvrti. Moderní, propagující nové trendy bydlení, navazující na technickou a kulturní vyspělost regionu. Průmyslové aktivity ze čtvrti zvolna mizí, a na místa bývalých nevzhledných továren se tlačí pionýrské a architektonicky často strhující projekty. V jejich prospěch hraje především dostatek volného místa.

Foto: Dennis Lo Designs

Palác, který může být čímkoliv

WING Loft se svými 236 metry čtverečními využitelné plochy musí připadat starousedlíkům v Hong Kongu jako palác. A tento dojem utvrzuje i celkové provedení. Architekti ze studia Laboratory Explorative Architecture & Design (LEAD), vedení autorskou dvojicí Kristof Crolla & Julien Klisz, se totiž nemohli zbavit původní úspornosti, když přišlo na práci s prostorem. K dispozici měli více než pětinásobek průměrné rozlohy hongkongského bytu, a tak se rozhodli, že tuto plochu nezaplní jednou rigidní formou, ale proměnlivou mozaikou s variabilním využitím.

Nechtěli jsme náš projekt omezit na jeden jediný model využití,“ přiznávají architekti z LEAD. „Chtěli jsme vytvořit po všech stránkách všestranné, flexibilní místo. WING loft může být místem, kam rádi zajdete na veselý večírek, divadelní představení. Kde může probíhat vernisáž nebo výstava šperků. Přitom může po celou dobu prostor fungovat jako kancelářské či administrativní prostory, dílna kreativců nebo umělce, aby se přitom kdykoliv dokázala proměnit zpět na rodinné bydlení.“ Napsat tedy o WING Loft, že je „bytem“ není vlastně přesné. Stát se může čímkoliv.

Foto: Dennis Lo Designs

Čekejte netušené

Projekt byl realizován na ploše bývalého skladiště technického materiálu, v nejvyšším patře budovy (jednadvacátém), která dosud částečně jako depozitní prostor slouží. Výrazným pozitivem celého loftu je přitom už sám výběr lokace: vidíte na zátoku, hory a lesy, byť se zatím nacházíte mezi nepříliš vzhlednými budovami. Do WING loft doputujete poněkud „dobrodružným“ bateriovým nákladním výtahem, a projdete širokou manipulační chodbou pro nakládku zboží. Nic přitom nevypovídá o tom, kam vlastně míříte.

Teprve elegantní křivka vstupního koridoru, obkládaná mosazí, vás zavede před vlastní vstup částečně prosklených dveří. A za nimi? Záleží, jestli budeme WING Loft vnímat jako byt nebo kancelář. Po levé ruce totiž nachází zakřivená „integrovaná“ recepce. Recepce, která právě tak může být moderní kuchyní. Je to skutečně netradiční univerzální pojetí, které ale neubírá celému místu na kráse. Vstup současně vytváří přirozený předěl mezi dvěma hlavními křídly loftu. Levá část je vyhrazena provoznímu zázemí, pravá pak ubytovacím a obytným kapacitám.

Foto: Dennis Lo Designs

Kouzlo „volné konfigurace“

Vstupu především vévodí rozlehlá rohová terasa. Její prosklení podél severovýchodní stěny otevírá interiér záplavě denního světla. Tato „vstupní scéna“ sází na volný a nezastavěný prostor. Levé křídlo je možná „stísněné a tmavé“, ale vzhledem k tomu, že tu narazíme na koupelnu, toalety, sklad a technickou místnost to vůbec nevadí.  Kuchyň, mistrně podsvícená s pomocí LED světel a průhledem spojená se vstupní dvoranou má světla dost. Volně na ni navazuje prostor knihovny a čítárny, s jídelnou se počítá spíše na terase. Na ní se nachází stylový posuvný stůl, který může prostor rozdělovat i spojovat.

Pravá část je „druhou etapou“ celého projektu, a ukázkou toho, jak dalece lze pracovat s interiérem. Základním rysem stavby jsou zde nejrůznější posuvné přepážky, dveře a příčky zasazené do kolejnic, roletové a výkyvné systémy. K čemu je to dobré? Všechny zasažené místnosti můžete bez větších problémů přetvořit a sestavit z nich prakticky libovolnou konfiguraci. WING Loft se může změnit na malé divadlo, které poskytne hlavní scénu, hlediště pro diváky a zázemí šaten a maskéren pro herce. A zrovna tak se může stát oddělenými kancelářemi. V každé z těchto alternací přitom místo neztrácí charakter, a funguje jako prostor, který až jeho obyvatelé naplní soustředěnou činností.

Foto: Dennis Lo Designs

ArtWall: když stěny neomezují prostor

LEAD nasadili laťku vysoko zejména při práci s atmosférou interiéru. Tmavé dřevěné obklady v eliptickém podání působí až magicky, mozaikové dlažby v koupelně zase přirozeně. Jakoby pro každou místnost nastavili tu podvědomě nejpřirozenější podobu, a tam kde je program využití nejasný zachovali neutralitu. Stačí ale jen několik pohybů, a z tmavé zastíněné ložnice se stává prosvětlený konferenční salónek, stejně jako s kancelář s výhledem na město změní na klidný pokoj.

To vše totiž dokáže „ArtWall“, tedy desetimetrová posuvná stěna (která může být poskládána do dvoudílných/dvoukřídlých segmentů), nebo shrnuta jako celek. Funguje jako rozdělení celého prostoru, a dokáže „utěsnit“ jednotlivé místnosti, stejně jako je otevřít do prostoru. Mimochodem, každý díl ArtWall (z různě barevného dřeva a akrylové formy) byl vyfrézován podle zadání tak, aby v kompaktním provedení zachytil nástěnný obraz. Tento „obraz“ pak propouští do místností světlo tak, že znovu maluje hrou světel a stínů na stěny další siluety.

Foto: Dennis Lo Designs

Bydlení, co nezestárne

Levé (provozní) i pravé (pracovní a ubytovací) křídlo se setkávají na venkovní terase. Zkrášlují ji prvky zelené vegetace a obklady z přírodního kamene, které dovedně maskují vestavěné skříně a úložné prostory pro jídelní a kuchyňské náčiní. Terasa se může velmi snadno proměnit v místo pro barbecue, nebo společenský večírek. K dispozici jsou rošty. „Základní charakteristikou terasy je její pružnost, s jakou se může proměnit podle přání klienta,“ dodávají architekti.  Nezbytností je i velká trojstranná bílá markýza, která nabízí stín a úlevu od subtropického slunce.

Čím tedy WING Loft vlastně je? Kristof Crolla & Julien Klisz tvrdí, že je především místem tvůrčího projevu. „Je to v Hong Kongu vzácný prostor, který Vám umožní být takoví, jací jste. Je to místo, které sází na flexibilitu. S WING Loft maximálně posunuli hranice prostorové efektivity, a dokázali své ambice ztvárnit v podobě místa, které je univerzální.“ Podstatou celého úspěchu prý byla především otázka správné volby materiálů, dovedené zapracování tradičního řemesla, moderní techniky a jemné geometrie. Výsledkem je „prostor, který stimuluje kreativitu, a má přitom své jedinečné charisma.“

Foto: Dennis Lo Designs

LEAD znamená vést!

Architektonické studio Laboratory Explorative Architecture & Design (LEAD) bylo založeno v roce 2011 Kristofem Crollou.  Středobodem jeho práce je „úsilí o to objevit a vysvětlit, jak může strategická integrace prvků vyústit ve funkční kombinaci“. LEAD stojí svou tvorbou na pomezí designu a klasické architektury, a silně akcentuje technická řešení. Od svého založení posbíralo studio tucty ocenění, mezi kterými si cení nejvíce „40 pod 40“ (v oblasti Perspektiva v roce 2012), Golden Pin Design Award (2014) a pět hvězdiček v Best Leisure Architecture Hong Kong.

Údaje o projektu

Název projektu: WING Loft
Typ projektu: „hyper-flexibilní“ loftový byt
Architektonické studio: Laboratory for Explorative Architecture & Design (LEAD)
Lokalizace: Chai Wan Industrial City, 70 Wing Tai Road, Hong Kong
Vedoucí projektu: Kristof Crolla, Julien Klisz
Koncept designu: LEAD i.c.w. Dhooge & Meganck Ingenieur-Architecten BVBA
Dodavatel stavby: Yat Sing Decoration Engineering Ltd
Dodavatel služeb: E T Engineering Ltd
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové a stavební činnosti: 2015
Rok dokončení (finalizace): 2015
Počet podlaží: 1+1 (střešní galerie)
Podlaží: 23 (top)
Využitelná plocha: 236 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

REKLAMA