Atmosféru dvoudenní akce asi nejlépe vystihují fotografie a nadšené ohlasy návštěvníků. Za všechny jistě stojí za zmínku přednáška bratrů Chvátalových, kde jste se mohli dozvědět, co obnáší stavba z nosné slámy a řešit společně s přednášejícími a návštěvníky statický návrh u tohoto druhu staveb. Na akcích společnosti Ekodům nikdy nechybějí diskuze o ekonomii staveb, o vodě a energiích, hovoří se přirozeně také o trendech v udržitelné architektuře a o mnoha jiných tématech, které vždy souvisejí s ekologickým bydlením a přírodním stavitelstvím. Přednášejí přední odborníci na daná témata, stavebníci se svými architekty a projektanty. Všechny přednášky letošního ročníku Příběhy domů je možné shlédnout na portálu TZB-INFO a e-stav a vychutnat tak nesdělitelnou atmosféru této velkolepé akce.
Pravidelnou součástí jsou exkurze po realizovaných stavbách, které představují možnost vyzkoušet si vše na vlastní oči a promluvit si s těmi, kteří už se vydali na cestu k přírodnímu stavitelství. Jsou upřímní a nic nezamlčují. Mluví o odříkání a tvrdé dřině, o nadějích i zklamáních. Přesto společně vytrvali a splnili si svůj sen. Tentokrát se zájemci mohli vydat na exkurzi směrem na Jihozápad, na Východ či po Praze a okolí. V Pražském okruhu navštívili šest domů, mezi nimi i dům s kořenovou čističkou na střeše v letenském vnitrobloku, pavilon ZŠ Montessori nebo slaměný dům s lesní školkou v Kunraticích. Zájemci o Východní exkurzi si pochvalovali zvláště slaměný dům v Brtvi, kde majitel použil přírodní materiály v maximální míře. Zaujala je i opalovaná modřínová fasáda na domě v Holicích.
Pořádání konference není jedinou činností, kterou se společnost Ekodům zabývá. Členové spolku mezi sebou sdílejí zkušenosti s navrhováním ekologicky šetrných staveb – nízkoenergetických či pasivních domů s užitím přírodních materiálů. Za důležité považují užívání místních zdrojů s minimální ekologickou stopou. Předsedou spolku je akademický architekt Aleš Brotánek, kterého jsme požádali o rozhovor:
V čem je podle vás tato akce výjimečná?
Jde o seminář na hranici kolokvia. Akce zaměřená na potkávání lidí a názorů z různých úhlů pohledů. Přítomností a vystupováním investorů je zde posílena atmosféra autenticity a tříbení názorů v dialogu. Nejsme v žádném případě nějakou uzavřenou bublinou.
Kterou stavbu byste v tomto roce zvláště ocenil a proč?
Podle mého názoru je zde zcela mimořádný pokus renovovat secesní objekt v Poděbradech v co nejvíce zdravou i energeticky efektivní budovu podle principů pasivního domu, ale přitom zachovat všechny kouzla a poetiku původního historického charakteru budovy. To je v tomto oboru ta nejsložitější disciplína, která, pokud se podaří, dává novou šanci historickým budovám. Vdechnout kulturnímu dědictví nový život a nedělat z budov muzea má přímou souvislost i s udržitelností. Pokud památka žije, nikoli pouze živoří, nestává se pro společnost břemenem. Památkáři často v obavách o své památky lpí přísně na jejich zachovávání v původním stavu. Rigidní postoj se ale může podílet i na zchátrání významných staveb.
Program semináře nabídl celou řadu zajímavých přednášek. Našli bychom také tady vašeho favorita?
Jsem rád, že se zde objevil i pasivní dům se zelenou mokřadní střechou a kořenovou čističkou na střeše, který je pozoruhodný už tím, že stojí uvnitř vnitrobloku na pražské Letné. Nemoc měst, která odvádějí rychle vodu z krajiny a stávají se tím v létě obtížně obyvatelná, je stále zřejmější. Navíc přepych, kterého jsme si doposud mohli užívat – a sice to, že splachujeme záchody pitnou vodou se začíná ukazovat jako zcela neudržitelný zlozvyk. Proto tento dům s čističkou na střeše výrazně přispívá ke zpříjemnění klimatu ve svém okolí. To je přínosné zvláště v létě v městském prostředí, protože přes mokřadní rostliny dochází k výrazně většímu odpařování vody do okolí. Krajina se dokáže ochlazovat jedině odpařováním vody – pokud v ní nějaká zůstává, jinak se mění v poušť. Tento dům vodu zpětně používá i na splachování. Do kanalizace přepadá pouze nepatrný zlomek, který se nevyužije ani na zalévání pozemku. Jde o vysoce inovativní řešení, které právem získalo letošního Ekologického Oskara v soutěži EON ENERGY GLOBE 2017.
Děkuji za rozhovor
Více informací o konferenci Příběhy domů 2017 je možné získat na webových stránkách Ekodomu nebo na facebookovém profilu
Sdílet / hodnotit tento článek