Výsledkem je praktická demolice nejstarší pyramidy v Sakkáře (a mimochodem nejstarší pyramidy v celém Egyptě), jejíž stáří je odhadováno na 4600 let. Hrobka faraóna Džosera je podle stávajícího ministra pro památky, Mamdouha al-Damatyho nyní v mnohem horším stavu, než byla před zahájením oprav. V roce 1992 byly starověké památky v Údolí králů postiženy zemětřesením, a rychlost konkurzu na stavebně-rekonstrukční týmy odpovídal náhlosti situace.
Původní řešení projektu obnovy Džoserovy pyramidy počítalo s vyplněným vnitřních koridorů samonosnými vodními tanky z PVC, k zajištění integrity konstrukce, a její postupné zpevňování ocelovými nosníky. Firma Shugbagy si však vyložila řešení po svém, a z dříve 62 metrů vysoké pyramidy už toho dnes moc nezbývá.
"Je s podivem, že k práci na tak cenné památce byla přizvána společnost, která nikdy předtím žádnou rekonstrukční zakázku nerealizovala," říká Amir Gamal z káhirského odboru památkové architektury. "Všech šest dosavadních prací, kterými se společnost Shugbagy prezentovala, se týkala jen budování moderních pavilónů a turistických informačních center v areálech u pyramid."
Sdílet / hodnotit tento článek