REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Politická situace v Egyptě se už několik let nedá považovat za stabilní, ale chybná rozhodnutí stavebního odboru a národního archeologického týmu z roku 1992 ponese země faraonů už bohužel navždy. Před dvaadvaceti lety totiž byla svěřena záchranná práce na místních památkách svěřena lokální firmě Shugbagy, a ta skutečně kvalitní práci neodvedla.
Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Výsledkem je praktická demolice nejstarší pyramidy v Sakkáře (a mimochodem nejstarší pyramidy v celém Egyptě), jejíž stáří je odhadováno na 4600 let. Hrobka faraóna Džosera je podle stávajícího ministra pro památky, Mamdouha al-Damatyho nyní v mnohem horším stavu, než byla před zahájením oprav. V roce 1992 byly starověké památky v Údolí králů postiženy zemětřesením, a rychlost konkurzu na stavebně-rekonstrukční týmy odpovídal náhlosti situace.

Původní řešení projektu obnovy Džoserovy pyramidy počítalo s vyplněným vnitřních koridorů samonosnými vodními tanky z PVC, k zajištění integrity konstrukce, a její postupné zpevňování ocelovými nosníky. Firma Shugbagy si však vyložila řešení po svém, a z dříve 62 metrů vysoké pyramidy už toho dnes moc nezbývá.

"Je s podivem, že k práci na tak cenné památce byla přizvána společnost, která nikdy předtím žádnou rekonstrukční zakázku nerealizovala," říká Amir Gamal z káhirského odboru památkové architektury. "Všech šest dosavadních prací, kterými se společnost Shugbagy prezentovala, se týkala jen budování moderních pavilónů a turistických informačních center v areálech u pyramid."

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Tkanina udrží nebezpečné kusy při zemětřesení

Jak udržet budovy pohromadě i při zemětřesení

O přežití jednotlivce v případě zemětřesení rozhodují vteřiny. Zůstat uvnitř hroutící se budovy znamená jistou smrt, ale ani záchrana na otevřeném prostoru ulice není samozřejmá. Padající trosky, skleněné střepy, ostrohranné kusy bortícího se materiálu. Inženýři z Technologického institutu v Karlsruhe (KIT) proto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA