Fasáda pod vlivem UV záření ve slunečním svitu barevně „šisuje“, ale především postupně ztrácí povrchovou soudržnost. Což je pro plášť budovy to samé, jako rakovina. Postupně celkově degraduje, drolí se a otevírá tím cestu dalším ničivým vlivům. Těmi jsou voda, mráz, řasy, plísně a také mytí. Opakované mytí fasády totiž zrychluje ztrátu soudržnosti a zvyšuje poréznost, což urychluje opětovné ušpinění a další ÚV degradaci. To vše může životnost fasády zkrátit z předpokládaných 25 až na zhruba 15 let.
„Existuje několik dílčích řešení, které však nezahrnují ochranu proti UV záření, jež je přitom prvním krokem celého degradačního řetězce,“ upozorňuje Jan Hrdlička z pražského Fasádního servisu. Péči o fasády se věnuje 15 let a tak ji zná z různých pohledů.
Při detailním pohledu je UV degradace fasády jasně patrná.
„Ochranu proti všem faktorům, které likvidují fasády, poskytuje pouze kvalitní fotokatalytický přípravek, všechny ostatní řeší pouze jednotlivé problémy, jejich účinnost navíc postupně slábne a od tří do pěti let přestává fungovat úplně. Fotokatalytická ochrana má proti tomu garantovanou smluvní desetiletou funkčnost a reálná funkčnost je může podstatně delší,“ shrnuje Jan Hrdlička svoje zkušenosti. S vodou a mrazem si musí fasáda poradit sama.
Firma Fasádní servis proto používá fotokatalytické přípravky FN NANO, které vyvinula a vyrábí česká společnost Advanced Materials – JTJ z Kamenných Žehrovic. Za vývojem fotokatalytické ochrany stojí šéf firmy Jan Procházka, který dlouhodobě sbíral zkušenosti s nanomateriály (ty jsou při fotokatalýze rozhodující) v USA a po návratu do Česka v této oblasti spolupracuje s Nanocentrem Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd a dalšími akademickými pracovišti. Za svoje působení v této oblasti dostal v roce 2017 od senátu stříbrnou pamětní medaili „Za přínos české i mezinárodní vědě“ a medaili „Za zásluhy o stát v oblasti vědy“ dostal loni i od prezidenta republiky. Jeho fotokatalytická ochrana fasád je na trhu již 11 let.
Kdo by chtěl otevírat okna ve fasádě porostlé plísněmi a řasami?
„Výrobky FN NANO se jako jediné vyrábějí již delší dobu, než trvá záruka, kterou na ně výrobce poskytuje. Proto je používáme, neboť jsou funkčně ověřeny praxí,“ vysvětluje Jan Hrdlička.
Reputace výrobků české firmy si všímají i zákazníci. Například Richard Synáček uvedl letos v lednu v rozhovoru pro ESTAV.cz, že fotokatalytickou ochranu FN NANO si pro svůj dům v Dolních Břežanech vybral proto, aby se nemusel o nic starat. „Jiné systémy bychom museli aplikovat každých pár let a fasáda by nám stejně degradovala,“ vysvětlil.
„Severní fasáda nám po sedmi letech zezelenala řasami, až to bylo doslova hnusné a náznaky zelenání byly i na fasádách na ostatních světových stranách. Nejen že z toho člověk dýchá spory, ale také to ničí fasádu. Díky tomu, že 40 let působím ve stavebnictví, věděl jsem o tom dost a zbytek jsem si našel na internetu,“ popsal svoji motivaci.
„Trvalo to dlouho, než mě něco z nabízených řešení zaujalo. Většinou firmy nabízejí, že fasádu umyjí a pak napatlají nějakou chemií, což se musí za pár let opakovat. Jenže já chtěl systémové řešení. A to jsem našel až ve fotokatalýze. Rozhodující byl technický popis funkce fotokatalytického systému FN NANO, ten by si nějaký podvodník vymyslel jen těžko,“ konstatoval Richard Synáček. Pochválil i výslednou optiku. „výrobce barvu sladil v barevný odstín tak, aby to bylo přesně ono. To je podle mě další velké plus, že barva se shoduje s tou, jaká byla na domě původně.“
Fotokatalytická ochrana od Fasádního servisu eliminuje degradační vliv UV záření, spálí řasy a plísně a v konečném výsledku není fasádu potřeba opakovaně čistit. Což je přesně to, co fasády zatepleného systému ETICS potřebují.
Sdílet / hodnotit tento článek