„Jakmile začne mrznout, nemá cenu se do likvidace graffiti mokrou cestou vůbec pouštět, protože chemie v takových podmínkách nefunguje,“ připomíná svoji letitou zkušenost vedoucí realizací společnosti Fasádní servis Martin Čížek. (Web firmy zaměřený na odstraňování graffiti najdete zde.)
Vakuové Tornado oproti tomu k likvidaci graffiti nepotřebuje ani chemii, ani vodu. Obsluha jednoduše přiloží pracovní hlavici k postižené ploše a zapne stroj. Ten dokáže s abrazí pracovat tak jemně, že odstraní barvu z papíru bez toho, že by ho poškodil.
Na rozdíl od mokrých způsobů čištění za Tornadem také nezůstávají v okolí prováděných prací mokré plochy. Ty se v mrazivých měsících samozřejmě snadno mění v ledové plotny. „Jakmile je teplota blízko nuly, nikdo soudný už nebude vodu nebo páru používat, protože riziko úrazu kolemjdoucích rychle stoupá,“ je přesvědčený Čížek.
Jenže sprejeři škodí celý rok. A při likvidaci jejich čmáranic je důležitá rychlost. Jinak hrozí, že barvy proniknou hluboko do povrchu a zanechají pak po sobě „duchy“ bez ohledu na to, jaká technologie je odstraní. K této takzvané migraci barev do hloubky nedojde pouze v případě, že je povrch předem ošetřený anti-graffiti clonou. Což ovšem nemá zdaleka každá budova.
Systém Tornado může nejen pracovat bez ohledu na okolní teplotu, ale díky vakuové pracovní hlavici za sebou také nezanechává nepořádek. Veškerá uvolněná nečistota i použité jemné abrazivo mizí okamžitě v útrobách stroje. Očištěnou plochu stačí otřít vlhkým hadrem. Tornado pracuje tak šetrně, že se s ním dá likvidovat graffiti například na vysoce leštěném mramoru, kterým je obložená budova České spořitelny v Karlíně, což je vidět na fotografii. Systém se velmi dobře osvědčuje i při čištění historických památek.
Sdílet / hodnotit tento článek