Tepelný most ve stavební konstrukci je vždy prvkem nežádoucím. Důvodů k tomuto tvrzení je mnoho, k nejzávažnějším patří následující.
Únik tepla, zvýšené náklady na vytápění
Výskyt tepelných mostů negativně ovlivňuje energetickou náročnost provozu budovy ať již zvýšenými náklady na vytápění v zimním období nebo zvýšenými náklady na chlazení v období letním (chlazení se nicméně na rozdíl od vytápění nevyskytuje u všech budov).
Degradace stavebních konstrukcí
Tepelný most může způsobit postupnou degradaci materiálů z nichž je stavební konstrukce provedena, což může v některých případech vést až k narušení statiky celé stavby nebo její části. Zde je nutno zmínit případy poruch stropních konstrukcí, kde nosnými prvky byly dřevěné trámy. Uložení jejich zhlaví v kapsách nosného zdiva bez vzduchové mezery okolo zhlaví trámů tvoří bodové tepelné mosty. V místech uložení se může při změně režimu vytápění nebo po utěsnění obálky např. po výměně oken kumulovat vlhkost, v důsledku čehož dochází posléze k napadení hnilobou a může dojít až ke ztrátě únosnosti celého trámu.
Kondenzace v místě tepelných mostů
Na vnitřním povrchu konstrukce, ve které se vyskytuje tepelný most může dojít k výskytu teploty pod hodnotou rosného bodu. Takto nízká povrchová teplota je doprovázena vlhnutím povrchu, což má po určité době za následek vznik plísňových struktur. Ty jsou nositeli různých druhů alergenů a obecně jsou z hygienického hlediska vysoce nežádoucí. Rizikové pro tvorbu plísní jsou již povrchy, na nichž je dosaženo hodnoty relativní vlhkosti vzduchu 80 %. Při dlouhodobém výskytu takovéto vlhkosti je tvorba plísní též prakticky jistá.
Studené sálání, snížení komfortu bydlení
V okolí tepelného mostu dochází obvykle ke zhoršené tepelné pohodě. Je to dáno sáláním nižší teploty do vnitřního prostoru, čímž dochází k pocitu chladu, nachází-li se člověk v blízkosti takovéto konstrukce po delší časový úsek. Typicky se jedná o okna či terasové dveře s nevhodnou tepelně izolační výplní nebo o plošné konstrukce s množstvím tepelných mostů způsobených širokými spárami mezi tvarovkami, ze kterých je stěna vyzděna.
Sdílet / hodnotit tento článek