Lokalita vás musí uchvátit
Máte raději klid, chcete bydlet u lesa, u vody a neřešit sousedy? Nebo dáváte přednost společenskému životu, akcím a rušnějšímu, živějšímu prostředí? Pokud máte na své bydlení nějaké požadavky, neměli byste z nich slevovat, protože později byste toho mohli litovat. Jestliže je tedy pro vás důležité MHD, školka a škola pro děti nebo obchod, najděte si pozemek v takové lokalitě. Zjistěte si, jestli pozemek neleží v chráněné oblasti. Místní regulativa by celkem výrazně ovlivnila výslednou podobu domu. Nezapomínejte také zvažovat hluk, prašnost či rušné silnice.
Patří lokalita, ve které pozemek leží, do záplavové oblasti? Tak na to pozor. Nejenže hrozí záplavy, ale také budete muset platit vyšší pojištění.
Nenechte se ničím překvapit
I když možná máte rádi překvapení, v souvislosti s pozemkem se jich radši vzdejte a všechno si zjistěte. Nejvíce se dozvíte na stavebním úřadu. Nechte si ukázat územní plán, ze kterého zjistíte, pro jaké účely je pozemek vedený. V případě, že by byl stále zanesený v zemědělském půdním fondu, musíte počítat s jeho vynětím (které se často velmi táhne). Nahlédněte i do budoucích plánů a ověřte si, zda se blízko vás neplánuje na příklad výstavba dálnice nebo továrny na psí konzervy. Obtěžovat vás ale mohou i stávající okolní stavby - hlukem či zápachem. Zkontrolujte, jestli není pozemek zatížený nějakými břemeny. Stavební úřad by vám také měl sdělit, jak vás může ve výstavbě domu omezit (dodržení uliční čáry, počet podlaží, typ střechy, typ plotu apod.).
Pozemek by se neměl nacházet
- v chráněném území národního parku,
- ochranném pásmu lesa,
- ochranném pásmu vysokého napětí,
- v blízkosti letiště (v tzv. přibližovacím území).
Vlastní kapitolou jsou pak sousedi. Možná se vám to teď zdá jako malichernost a říkáte si, že případné potíže se sousedy nějak vyřešíte, ale věřte, že vám dokáží pořádně znepříjemnit život. Nebojte se u nich zazvonit a trošku si je „oťukat". Nezapomínejte, že vám budou podepisovat stavební záměr.
Velikost a tvar pozemku
Našli jste pozemek ve vynikající lokalitě o ploše 1000 m2 za perfektní cenu. Říkáte si, krása! Pak se ale podíváte na mapu a zjistíte, že je to dlouhá úzká nudle, která by posloužila možná tak pro sad jabloní. Dostatečná šířka pozemku je velmi důležitá, protože při stavbě musíte dodržovat 2 m odstupy od hranic pozemku a 3 m od veřejných komunikací. Udává se, že pozemek pro rodinný dům by měl mít minimálně 400 m2 (s šířkou ideálně 14 m). Velikost pozemku udává i typ domu, který na něm postavíte. Na menší parcely jsou vhodnější patrové domy s malou zastavěnou plochou. Tisícimetrové parcely si mohou klidně troufnout na velký bungalov.
Inženýrské sítě
Elektřina, plyn, kanalizace a voda nemusejí být vyvedení přímo na hranici pozemku (i když by vám to ušetřilo spoustu práce), ale je důležité, aby byly dobře dostupné. Prověřte si tedy, kde se sítě nacházejí a zda mají dostatečnou kapacitu a můžete se na ně připojit. Počítejte s tím, že pokud se přípojky na inženýrské sítě nacházejí daleko od pozemku, stavba se celkem prodraží. Také si zjistěte, jestli je v místě parcely veřejná kanalizace, nebo budete muset řešit likvidaci odpadní vody septikem či domácí čističkou odpadních vod.
Dostupnost a vstupy na pozemek
Je celkem běžné, že si vyhlídnete nádherný pozemek, ale nevšimnete si, jak špatný je k němu přístup. Nebo že k němu vede soukromá cesta. Obvykle je přístup z veřejné komunikace, nikdy nevíte, kdy vám bude dělat majitel soukromé cesty problémy. K domu byste se třeba vůbec nemuseli dostat. Už předem přemýšlejte, kde budete mít vjezd na pozemek a jestli je tam dostatečný prostor i pro širší osobní auto.
Sdílet / hodnotit tento článek