Omítání homogenního povrchu cihelného střepu je jednodušší. Dutiny cihel vyplněných izolací fungují jako velmi dobrá tepelná obálka budovy, zdivo nepotřebuje dodatečné zateplení, takže obálka domu je vytvořena v jednom technologickém kroku. Jenže ani tepelné vlastnosti dosavadních materiálů se Švýcarskému federálnímu úřadu pro energie (SFOE) nezdají dost dobré.
Aerogel bude primární izolací. Možná...
Jannis Wernery, technolog Švýcarského centra pro materiálové vědy (EMPA), popisuje stávající situaci: „Přístup, při kterém se izolační vrstva aplikovala na vnější povrch hotové zdi, je dnes opouštěn. Stále častěji se používají již izolované cihly. Šetří to pracovní čas, výsledky odpovídají nákladům, a navíc se tím otevírají nové možnosti uplatnění v architektuře. Například při stavbě výškových budov. Zaizolované cihly nejsou dokonalé, ale jsou kompromisem mezi svými mechanickými a izolačními vlastnostmi. Mají velký potenciál.“ Na trhu jsou zaizolované cihly k dostání v bezpočtu variant: obsahují vzdušné komůrky, perlit, minerální pěnu, polystyren. A perlit si, coby izolační výplň, zatím stál nejlépe.
Na popud SFOE se ale EMPA pustila do výzkumu nad efektivnější variantou. Perlit nebo jiné výplně při něm v cihlách naradil aerogel. Vysoce porézní pevná hmota, která má současně velmi vysokou odolnost vůči teplotám (snese až 300 °C). Ne, aerogel není ve stavebnictví novinkou. Už nějakou dobu se používá v izolačních omítkách. Bývá také často aplikován při izolaci historických budov (které díky němu nemusí při honbě za udržitelností a energetickou efektivitou měnit svůj vzhled). Wernery s kolegy ale vytvořil aerogelovou směs, která se může stát interní součástí izolačních cihel.
Lepší? A taky o 11 000 Kč/m2 dražší
„Není to nic extra důmyslného: máte dutou cihlu, vyplníte ji aerogelem, a pracujete s ní normálně dál. Jen prostě máte aero-cihlu,“ popisuje Wernery. A praktické výsledky? Z hlediska tepelné vodivosti si aero-cihla stojí o 35 % lépe než izolační cihla s perlitem. „Takže byste na dosažení stejného výsledku potřebovali o třetinu tlustší perlitovou zeď.“ Pokud metr neizolovaných cihel nahradí 263 milimetrů perlitem izolovaných cihel, těch s aerogelem potřebujete jen 165 milimetrů. „Dvacet centimetrů aero-cihel dokáže to, co dva metry hluboká zděná stěna,“ chválí si Wernery. „Je to tedy v současnosti nejlepší izolační stavební materiál světa.“
A bohužel, z těch konvenčních také nejdražší. „Při současných cenách vám jeden čtvereční metr stěny z cihel s aerogelem přidá k nákladům asi 500 franků (cca 11 000 Kč). Boom aero-cihel ale nastane,“ předpovídá Wernery. „Chce to jen počkat, až budou pořizovací náklady umírněnější. Lepší a lehčí materiál totiž neseženete.“
Otázka tedy zůstává ohledně konce životního cyklu těchto stavebních materiálů. Jak se budou recyklovat?
Sdílet / hodnotit tento článek