Nemovitost lze pořídit buď úplatně, nebo bezúplatným nabytím. Nejčastěji pořizujeme nemovitosti koupí – tedy na základě kupní smlouvy, jejíž podoba je upravena občanským zákoníkem. Důležitou součástí kupní smlouvy je kupní cena stanovená na konkrétní výši, zásadní je rovněž to, jestli kupní cena zahrnuje daň z přidané hodnoty, nebo ne. Daň z přidané hodnoty se týká převodů nových nemovitostí nebo nemovitostí užívaných do 5 let.
Nemovitost můžete také vydražit či převést byt do osobního vlastnictví. Při úplatném pořízení nemovitosti se platí daň z nabytí nemovitých věcí a podle současné právní úpravy platí tuto daň nabyvatel. Sazba této daně je 4 % z ceny nemovitosti.
Daně při zdědění nemovitosti
Získali jste nemovitost z dědictví nebo darem? Dědická a darovací daň byla od roku 2014 zrušena, tyto převody jsou upraveny v zákoně o dani z příjmů.
Z dědictví jako takového vám žádná daň nehrozí. Daň z nabytí se neplatí a bezúplatný příjem z dědictví je osvobozen. Pokud se rozhodnete zděděnou nemovitost prodat, může tento prodej podléhat dani z příjmů fyzických osob. Osvobozeni od ní budou ti, kteří v prodávané nemovitosti bydleli 2 roky před prodejem nebo ji vlastnili déle než 5 let. Dále ti, kteří sice vlastnili nemovitost kratší dobu než 5 let, ale kteří zdědili nemovitost od zůstavitele v linii přímé nebo po manželovi. V tomto případě se doba 5 let zkracuje o dobu, kterou prodávanou nemovitost vlastnil zůstavitel.
Zdroj: AdobeStock - encierro
Daně při darování nemovitosti
Dostali jste nemovitost: Daň z nabytí se neplatí, pokud darování proběhlo v přímé linii (rodiče, děti, vnuci) nebo ve vedlejší linii (sourozenci, strýcové a tety, manžel dítěte, rodiče manžela nebo manžel rodiče). Při darování od nepříbuzného musí darovaný a obdarovaný žít po dobu 1 roku ve společně hospodařící domácnosti. Ostatní nepříbuzní musí určenou cenu zahrnout do svého daňového přiznání jako ostatní příjem. Z darování se neplatí sociální, ani zdravotní pojištění.
Oznámení o osvobozených příjmech
U prodeje nemovitostí si dejte pozor na povinnost oznámení o osvobozených příjmech. Tato oznamovací povinnost se týká příjmů nad 5 mil. Kč, z výše uvedených příkladů se týká nabytí nemovitostí děděním a darováním. Formulář není předepsaný, v oznámení je nutné uvést výši příjmu, kdy příjem vznikl a okolnosti příjmu. Pokud jde o příjem, který je součástí společného jmění manželů, oznamuje jen jeden z nich.
A do kdy se musí oznámení podat? Lhůta je stejná jako u podání daňového přiznání za období, ve kterém došlo k osvobozenému příjmu. Pokud neoznámíte osvobozený příjem v řádném termínu, můžete čekat pokutu (0,1% pokud jste nebyli vyzváni, 10 % pokud splníte tuto povinnost v náhradní lhůtě a pokud nepodáte Oznámení o osvobozených příjmech ani v náhradní lhůtě, můžete čekat pokutu 15% z příjmu).
Sdílet / hodnotit tento článek