Kdy začít plánovat venkovní stínění
Na zabudování venkovního stínění je dobré myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí, aby bylo možné zahrnout stínicí prvky přímo do projektu. Venkovní žaluzie nám pak neubírají prostor při výhledu z okna, kvůli pohonu markýzy nemusíme sekat fasádu a pro instalaci venkovních rolet odstraňovat zateplení. Včasné řešení přispívá k estetičtějšímu vzhledu oproti montáži stínění až do hotové stavby. Nejvýhodnější je samozřejmě využít služeb odborníků, kteří přijedou nejprve zaměřit okenní otvory, navrhnou nejlepší řešení a následně stínění profesionálně nainstalují. Pokud projektovou přípravu projedná s realizační firmou již projektant stavby ještě „na papíře“, je to ideální řešení. Nekvalitně a podomácku provedená montáž může poškodit výrobek a znemožnit jeho funkci.
Venkovní stínění vždy volíme tak, aby ladilo s architekturou stavby, k minimalistickým domům se například hodí kazetové markýzy, snadno můžeme kombinovat i víc stínicích prvků na jedné stavbě. Do ložnic a pokojů, kde se zejména spí a relaxuje, se používají venkovní rolety. Venkovní žaluzie patří k místnostem, kde probíhá běžný denní ruch. Kuchyň nebo pracovna je tedy ideální.
Navzdory jasnému trendu směřujícímu k většímu využívání externího stínění (clona umístěná v exteriéru má 2–3x lepší účinnost než clona v interiéru) mají v České republice stále ještě uplatnění vnitřní stínicí prvky. Ty plní především designovou funkci a jejich výhodou je snadné ovládání, zároveň vás ale efektivně neochrání před hlukem z venku a ohříváním vnitřních prostorů.
V redakci ESTAV.cz jsme si povídali s panem Davidem Žabčíkem, obchodním ředitelem českého výrobce stínicí techniky Climax o rozdílech stínicí techniky pro bytové či rodinné domy a o rozdílech montáže stínění u rekonstrukcí či u novostaveb. A také o stavební připravenosti pro montáž stínicích prvků.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké jsou rozdíly při plánování stínění do rodinného domu a bytu?
David Žabčík, obchodní ředitel českého výrobce stínicí techniky Climax, odpovídá ...
Záleží na tom, jestli má rodinný dům či byt už hotovou fasádu, jestli se jedná o rekonstrukci nebo novostavbu. Rozdíl mezi rodinným domem a bytem jinak není podstatný.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké jsou rozdíly při montáži?
David Žabčík odpovídá ...
U rekonstrukce jsou už obvykle hotové překlady, proto je potřeba zjistit, jestli je v plánu zateplení a jak silné, případně ho upravit tak, aby se tam vešly podomítkové prvky. Ať už podomítkové schránky pro venkovní žaluzie nebo třeba podomítkové roletové boxy.
U novostavby je ideální počítat se stíněním už v projektu, což se ne vždy děje. Ve fázi projektu je možné naplánovat téměř jakýkoli typ stínění. Můžou se připravit např. univerzální překlady Heluz pro rolety i žaluzie. Nebo je možné v hrubě stavbě překlad upravit tak, aby vznikla kapsa. Případně se standardní překlady a všechny podomítkové prvky schovají do zateplení domu.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké typy stínění jsou vhodné do domů, jaké do bytů a proč?
David Žabčík odpovídá ...
Záleží, co od stínění očekáváte. Pokud chcete domov zateplit, odhlučnit, zabezpečit a co nejvíce ochránit před sluncem, nejlepším řešením jsou venkovní rolety. Nicméně mají jednu nevýhodu – při zatažení propouští minimum světla. V případě potřeby dobrého stínění a zároveň možnosti větrání i průniku světla jsou vhodným řešením venkovní žaluzie s naklápěcími lamelami. Neslouží však jako bezpečnostní prvek domu. Screenové rolety zažívají v poslední době velký „boom“. Jejich obrovskou výhodou je velký výběr látek. Od technických screenových a soltisových až po látky designové akrylové. Doporučují se jak pro rodinné domy, tak i byty.
ESTAV.cz se ptá...
Je možné instalovat u vnitřního stínění motorické ovládání? Je potřeba pro to něco předpřipravit už ve fázi plánování domu či bytu nebo ve fázi samotné stavby?
David Žabčík odpovídá ...
Motorické ovládání je možné, ale je potřeba počítat s viditelným kabelem, lištou apod. Navíc vnitřní stínění se motorickým ovládáním na rozdíl od venkovního poměrově hodně prodražuje. Vnitřní stínění se dělá většinou na ruční ovládání a jako doplnění stínění venkovního. Příprava ve fázi projektu je ideální, ale bohužel nepříliš obvyklá.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké nejčastější komplikace nastávají při montáži vnitřního stínění?
David Žabčík odpovídá ...
Každý typ vnitřního stínění má svá specifika a nelze ho použít u každé stavby. U příliš úzkých špalet nelze použít třeba látková roleta, protože pak není možné pořádně otevírat okna.
U volně visících látkových rolet poháněných na motor je rozměrové omezení – nejvíce 500 x 400 cm.
Pokud plánujete látkové volně visící stínění, ne na křídlo, větších rozměrů, můžete si nachystat v sádrokartonovém podhledu kastlík (stropní niku), do kterého se mechanika nebo celá roleta schová. Působí to lepším estetickým dojmem.
Sdílet / hodnotit tento článek