Rodinný dům se nachází blízko pardubického letiště, jehož radary se staly určujícími pro výšku domu. Položen na kraji vesnice, je součástí dvojdomí kamarádů, z nichž má každý jiný přístup k výstavbě. Stavebník našeho domu si od počátku přál využít maximum přírodních materiálů. Na začátku stál slaměný workshop u Michala Navrátila, na konci dům dýchající příjemnou atmosférou dřeva a hlíny.
Dům je navržen pardubickým ateliérem Mixage. Po studii bylo další vedení projektu předáno Janu Mártonovi, který navrhnul podle přání stavebníka dřevěnou rámovou konstrukci viditelnou z interiéru a zevně obalenou OSB deskami. Poprvé zde bylo využito dvojité balíkování pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností stěn, které bylo umožněno díky navržené dispozici, v maximální míře se otevírající k jihu a s minimem oken na ostatní světové strany.
Podlaha je tvořená rastrem I nosníků s foukanou celulózou, založenou na základových patkách a provětrávané mezeře. Izolace střechy je foukána nad laťový záklop viditelný v interiéru. Střecha je extenzivně ozeleněná. Provětrávaná fasáda je obložena cetrisem mimo jižní fasády s hliněnou omítkou, v níž vyniká velké dřevěné sedací okno.
Zdroj: Ateliér Mixage s. r. o.
Návrh stavby se vyznačuje velkou jižní chodbou, uzavíratelnou posuvnými dveřmi na několik částí, přináležejících k minimalistickým pokojům na severní straně. Tento půdorys podporuje společenský život rodiny. Dřevěný nábytek na podlaze z marmolea, hliněné omítky, dřevěné stropy a velkoplošné prosklení na terasu a zahradu, to vše se spolupodílí na příjemném pocitu obyvatel. Ve finále ho podporuje i to, co je očím neviditelné – velká míra použití materiálů s nízkou ekologickou stopou.
Více informací o domech ze slámy ze seminářů Ekodům najdete na Youtube ESTAV.cz a TZBinfo.
Sdílet / hodnotit tento článek