Ve chvíli, kdy člověk objevil oheň, přestal se choulit chladem v koutě jeskyně. A protože neměl nic jiného po ruce, musel topit tím, co mu příroda nadělila. Tedy dřevem. Dnes je přeci jen větší výběr - dřevo, uhlí, biomasa. Ovšem výroba tepla tímto způsobem přináší několik úskalí. Jde především o nutnost obsluhy - zatápění a přikládání (když nemáte automatický podavač), vznikající odpad i problém s emisemi. Od roku 2022 bude navíc zakázán provoz kotlů s nižší emisní třídou. Proto je dobré zvážit, zda nižší provozní náklady vyváží komfortní pocit zatopit jen pomocí jednoho či dvou tlačítek a koleček.
Vytápíme elektřinou
Mnoho let se mezi spotřebiteli předává informace, že nejdražším způsobem vytápění bytu je elektrické topení. Ovšem i v tomto případě je důležité říct kromě a) i to b). Topení elektřinou se rozhodně vyplatí nízkoenergetickým domům, kde je ztráta vytvořeného tepla téměř nulová. Další výhodou jsou nulové emise. Elektrokotle nevyžadují napojení na komín. Proto se všem, kterým záleží na životním prostředí, vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy a uhradit dražší, ale ekologičtější provoz.
Vytápíme plynem
Plynové kotle by se měli logicky řadit na stupínek mezi kotly na tuhá paliva a elektrickým topením. Ovšem díky vývoji to již nemusí být tak jasné. Využitím kondenzační technologie lze při běžném ohřevu vody a vytápění ušetřit za rok až 30% nákladů na energie. Kondenzační kotle pracuje ve dvou rovinách. První je výroba tepla spalováním plynu, ve druhé fázi však navíc využívá teplo uvolněné při kondenzaci vodní páry obsažené ve spalinách. Tím pádem produkují mnohem méně emisí.
Kondenzační kotel Gepard Condens
Kondenzační kotle s ekvitermní regulací
Nízká spotřeba plynu, nízká hlučnost, vysoká účinnost i moderní vzhled-to jsou kondenzační kotle Protherm. Na výběr jak v řadě závěsných kotlů, tak mezi stacionárními. Jedničkou mezi závěsnými kotli je kondenzační kotel Gepard Condens. Tyto kondenzační kotle zcela naplňují podmínky evropské směrnice a jsou zařazené v energetické třídě A. Dále nabízí vysokou účinnost (až 108,5 %) či nízkou hlučnost a nízké provozní náklady. Ohřev vody probíhá v externím zásobníku nebo průtokovým ohřevem. Ovládání provádíte zcela intuitivně na panelu s podsvíceným displejem. Samozřejmostí je možnost propojení s eBus ekvitermním regulátorem Protherm řady Thermolink (v základním provedení, v programovatelném provedení nebo bezdrátovém programovatelném provedení).
Za povšimnutí v řadě stacionárních kotlů stojí také třeba kondenzační kotel Medvěd Condens KKS. Jeho výhodou je maximální jednoduchost obsluhy, nízká hlučnost, vysoký stupeň účinnosti (energetická třída A), velkoobjemový primární výměník (80 l) i možnost přestavby na propan-butan. Vykazuje vysokou odolnost vůči zanášení výměníku. Je nabízen ve čtyřech výkonových provedení s plynulou modulací výkonu. Tento kotel je určen pro vytápění a přípravu teplé vody v nepřímo ohřívaném zásobníku. Nabízí opět možnost regulace podle venkovní teploty s ekvitermními regulátory řady Thermolink.
Směrnice Evropské unie a záměr pro rok 2020
Při výběru plynového kondenzačního kotle je potřeba myslet i na budoucnost. Nová směrnice Evropské unie již od září 2018 stanovuje minimální požadavky na účinnost a emisní limity pro spotřebiče určené k vytápění i ohřevu vody. Již 3 roky platí zákaz výroby plynových kotlů s nuceným odtahem spalin. A v roce 2020 hodlá směrnice splnit svůj záměr - snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetické účinnosti.
Více informací najdete na stránkách www.protherm.cz
Sdílet / hodnotit tento článek