Byty vlastněné městem tvoří asi 15 procent celkového bytového fondu v Brně. Zbytek je v soukromém vlastnictví. Zatímco u města se nájemné pohybuje za metr čtvereční v desítkách korun a u nejdražších asi kolem stokoruny, v soukromé sféře je i dvojnásobné.
Část městských bytů je ve špatném stavu. "Městské části v minulých letech neměly peníze na to, aby zvládly rekonstruovat veškerý bytový fond," uvedl Poňuchálek. Některé byty jsou proto neobsazené dlouhodobě. Vedle dohromady téměř tisícovky prázdných bytů v městských částech Brno-sever a Brno-střed mají kolem stovky neobsazených bytů Židenice a také Líšeň.
Brno-sever má ve správě zhruba 5500 bytů. Mluvčí městské části Martin Ingr řekl, že radnice v uplynulém volebním období vynaložila na rekonstrukce bytů víc než miliardu korun. Měnily se okna a výtahy, opravovaly střechy a zateplovaly budovy.
Víc než 100 milionů korun dala za poslední roky do oprav městská část Brno-střed, která má přes 4000 bytů. Další byty za 100 milionů aktuálně opravuje. Mluvčí radnice Kateřina Dobešová upozornila, že rekonstrukce jsou ztížené a prodražují se tím, že byty jsou velmi staré a někdy i památkově chráněné.
Velké byty především v centru využívá Brno pro sdílené bydlení seniorů nebo zdravotních sester. Obyvatelé tak mají své soukromí v pokojích, kuchyň nebo obývací pokoj jsou společné. Město tím obsadí velké byty a lidé nemají tak vysoký nájem. Část bytů město nabídlo i Armádě spásy, která do nich umístila své prověřené klienty. Některé byty využívají univerzity pro doktorandy a zaměstnance.
Sdílet / hodnotit tento článek