Umístění kuchyně v bytě
Než se budeme věnovat vybavení kuchyňské sestavy, měli bychom dobře uvážit, kde bude kuchyně v rámci interiéru umístěna. To můžeme ovlivnit jak při stavbě, tak při větší rekonstrukci. Tato místnost by měla být situována do přední části bytové jednotky, aby bylo ukládání nákupu snadné a dostupné a provoz v bytě plynule fungoval. I když je dnes nezbytností používat odsavač par, počítejte s tím, že z kuchyně půjdou určité pachy. Ložnice a dětské pokoje by tedy měly být co nejdále v klidové zóně, kam návštěvy nevstoupí. Při volbě, kde bude kuchyně umístěna, berte v úvahu i omezení prostoru. Zkontrolujte možnosti přívodu vody, odpadu, plynu, výšku parapetů, výšku zkosených stěn atd., aby bylo možné linku vůbec osadit a bez problémů používat. Nezapomeňte, že kuchyně má být bez průchozích uliček a musí být ergonomická!
Ergonomie
Tato věda se zaobírá vztahem prostředí a lidské činnosti a jejím cílem je zlepšení lidského zdraví, pohody, výkonnosti a snížení rizik. Kořeny ergonomie sahají v podstatě až do období prvopočátků člověka, kdy se lidé vždy snažili přizpůsobit pracovní nástroje svým schopnostem a potřebám (např. přizpůsobení používaných nástrojů tvaru ruky, obydlí lidskému tělu a podobně). Jako vědní disciplína je ergonomie známá od 19. století a velký rozvoj přišel až po 2. světové válce. V dnešní době se poznatky aplikují v řadě různých oblastí a kuchyně mezi ně bezesporu také patří.
Aby byla kuchyně ergonomicky navržená, je třeba brát v úvahu nejen pohodlné otevírání skříněk, jejich přehlednost a dostupnost, ale také detaily jako jsou různé vystouplé nebo ostré prvky, jež představují nebezpečí úrazu. Významným bodem při řešení ergonomie je pracovní trojúhelník. Ten poprvé použil Henry Ford pro dělníky ve svých továrnách, aby efektivněji pracovali bez větší únavy, a mi ho nyní aplikujeme při práci v kuchyni.
Co je pracovní trojúhelník v kuchyni?
Jde o ideální vzdálenost mezi uskladněním potravin, tedy chladničkou a potravinovou skříní, dále mezi mycím centrem, tedy dřezem a mezi varným centrem, tedy sporákem. Tyto tři vrcholy spojují tři nejdůležitější místa linky. Vzdálenost mezi jednotlivými body by měla být od 1,2 do 2,7 metru a celkový obvod trojúhelníku by měl mít více než 8 metrů. Důležité je, aby do tohoto pracovního prostoru nezasahovala hlavní komunikační zóna - průchozí ulička.
Výsuvy lze dát i kolem dřezu a využít tak každý volný centimetr. Foto: Blum
Návrh kuchyňské linky
Vytvoření sestavy není jen o pracovním trojúhelníku. Je třeba uvažovat o uskladnění potravin, které přineseme z nákupu, a tak by lednice měla být na začátku sestavy a měla by být dostupná i ostatním, než jen kuchaři při vaření. Pak následuje příprava pokrmů, k tomu potřebujeme hlavní přípravnou plochu, jež by měla mít místo mezi dřezem a sporákem a její rozměr by neměl být menší než 80 cm, optimální je 120 cm. Po vaření a pečení následuje také servírování, proto je nezbytné mít dostatečnou odkládací plochu. Vedle sporáku by měla být plocha na odložení hrnce, tedy minimálně 40 cm. Zapomenout nesmíme ani na úklid, jež patří mezi ty nejméně oblíbené činnosti. Myčka může být ve zvýšené poloze pro lepší manipulaci, ale nesmí při otevření dvířek zabraňovat otevření jiných skříněk. Tím bychom si práci při úklidu komplikovali. Dřez bychom měli mít co nejblíže myčce nejen z důvodů přívodu vody a odpadu, ale také proto, abychom mohli nádobí před myčkou opláchnout, což je často třeba, a někdy i po umytí v myčce. Pod dřez se velmi často umísťuje sorter na tříděný odpad. Nezapomeňte, že přímo za myčkou nesmí být žádné vývody (ani elektřiny, ani vody a odpadu). Tento spotřebič je hodně hluboký a veškeré vývody se situují do vedlejších skříněk. Věnujte pozornost výběru odsavače par. Tento spotřebič je v moderních kuchyních nezbytností a výběr není jen o vzhledu, ale také o výkonu a hlučnosti. Můžete mít pohledové digestoře, vestavné do skříňky, ale i skryté do podhledu ve stropě nebo integrované do pracovní desky. Zmínit musíme i umístění pečící a mikrovlnné trouby. Trouba ve větší výšce je po ergonomické stránce lepší, protože se nemusíme ohýbat. Je však třeba přemýšlet v souvislostech, a pokud je mikrovlnná trouba nad pečící, je nutné brát v úvahu výšku obou. Dbejte také na dostatek elektrických zásuvek, a to nejen na vestavné spotřebiče (varná deska, digestoř, lednice, myčka, trouba, kávovar...), ale také na zásuvky na drobné elektrospotřebiče jako je mixér, odšťavňovač, stále zapojená rychlovarná konvice a mnoho dalšího dle individuálních potřeb.
Správně navržená kuchyně umožňuje plynulý pohyb při vaření. Foto: Blum
Po rozvržení sestavy musíme přejít k rozměrům. Jedním z nejdůležitějších je výška pracovní plochy, která by měla vyhovovat konkrétnímu uživateli. Pro menší postavy to může být 85 cm, pro vyšší až 105 cm. Optimální výška pro osobu vysokou 170 cm je to 92 cm a patří mezi nejčastěji volené. Pokud bychom šli ještě do detailu, z ergonomického hlediska by měla být plocha s mycím centrem zvýšená cca o 14 cm a plocha s varným centrem snížená o 10 cm, aby byla páteř namáhaná co nejméně. Další číslo, které stojí za zmínku, je hloubka pracovní desky. Standardně má 60 cm, ale může být i hlubší, a pak má uživatel více odkládacího prostoru. Pokud je část linky pouze odkládací, lze mít hloubku desky i menší, např. 45 cm. Co se týče výšky horních skříněk, záleží na typu otevírání, hloubce popř. i umístění digestoře, jejíž minimální výška od varné desky je dána výrobcem spotřebiče. Skříňky mohou být až do stropu, v tomto případě se nepředpokládá uložení věcí denní potřeby v těch nejvyšších patrech. Běžně je výška mezi pracovní deskou a horní skříňkou 55 - 60 cm. Pokud nebudete mít linku závěsnou (ukotvenou do stěny), což není příliš časté, měla by být na soklu o výšce 10 - 15 cm. Sokl pak musí být odskočený několik cm od hrany skříňky pro kompenzaci chodidel. Jestliže řešíte garsonku a každý centimetr úložného prostoru je důležitý, lze do soklu umístit i výsuvy.
Rada designérky
Jak zjistit optimální výšku pracovní desky?
Postavte se ke kuchyňské lince a dejte ruce v lokti do úhlu 90 stupňů. Vzdálenost mezi rukou a pracovní deskou by měla být 10-15 cm.
Rada z praxe:
Myslete o kuchyni v souvislostech! Jestliže se jedná o místnost, kde má být nejen kuchyně, ale i jídelna a obývací část, musí se sem vejít nejen ostrůvek, ale také dostatečně velký jídelní stůl, pohovka a popř. další vybavení. Někdy se prostě stane, že na ostrůvek není místo a tak ho tam nedávejte!
Vnitřní vybavení skříněk a typy otevírání
Standardem dnešních kuchyní jsou kvalitní plnovýsuvy, které umožňují využití prostoru pro ukládání s maximální přehledností. Používají se na hluboké a mělké zásuvky, kam se přidávají ještě různé rozdělovníky - příborníky apod. Na výběr je řada typů s různými tvary a dekory bočnic. Důležitá je hlavně nosnost výsuvu a také to, že korpus zásuvky vysunete ze skříňky zcela, nikoli jen částečně. Samozřejmostí takových výsuvů je i tichý a plynulý dojezd při uzavírání a jednoduché otevírání.
Horní skříňky se nejčastěji vybavují policemi. Dřívější otevírání na panty v moderních kuchyních nahradily výklopy různých typů (klasické, zdvihací, výkyvné, skládací). Tyto systémy umožňují velkou šířku dvířka, přehlednost a také bezpečnost. Otevírání na panty je samozřejmě stále možné, ale při větší šíři (více než 30 cm) vzniká při otevření riziko úrazu do hlavy.
Výklopných systémů je několik variant. Jednou z možností je skládací. Foto: Blum
Rohové skříňky lze vybavit různými typy karuselů (tvaru půlkruhu, třičtvrtěkruhu, kruhu), speciálním výsuvným košům "magic box" či "magic corner" a dalším kováním, které však navýší cenu kuchyně min. o 10 tis. Kč.
Do potravinových skříní lze instalovat také plnovýsuvy, popř. speciální drátěné koše, které se vysunou najednou a mají velkou nosnost.
Také rohovou skříňku lze vybavit výsuvy. Foto:Blum
Snažte se vyhnout policím (hlavně v rohových skříňkách), ty jsou vhodné pouze tam, kde budeme ukládat méně časté předměty, větší volně stojící spotřebiče apod.
Při výčtu typů otevírání musíme zmínit také žaluzie, které mohou být jak z kovu, tak i ze dřeva, popř. skla. Levným plastový je lepší se vyhnout. Aplikovat lze také posuvy (vertikální a horizontální), sklopná dvířka a speciální typy, které se však používají v menší míře.
Tip designérky:
Na vnitřním vybavení nešetřete! Časem můžete vyměnit pracovní desku, dvířka, nebo spotřebič, ale kování měníte většinou s novou kuchyní!
Článek byl vydán ve spolupráci s nakladatelstvím Grada Publishing, a. s. z knihy Tvoříme interiér s českou designérkou od Ivy Bastlové.
Sdílet / hodnotit tento článek