Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Odstranění ubytovny pro sovětské vojáky z areálu někdejší vojenské základny v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku se zpozdí. Vedení města předpokládalo, že zchátralý objekt do poloviny letošního roku zmizí. Město již vybralo stavební firmu, která by objekt měla demolovat.
Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Dotaci, o kterou usilovalo na ministerstvu pro místní rozvoj, ale nezískalo. Rekl to starosta dvoutisícového města Petr Hudousek. Na uvolněném místě chce radnice zřídit zázemí pro technické služby.

"Nesplnili jsme nějakou termínovou záležitost, proto nás z programu vyřadili. Jsme z toho poněkud rozčarovaní, ale co můžeme dělat," řekl Hudousek (SNK Na horách doma). Radnice podle něj v nejbližší době podá další žádost o dotaci.

"Jsme bez peněz (dotace), ale s vybraným dodavatelem. Bylo nám přislíbeno, že vybranou firmu si můžeme nechat, takže by mohla nastoupit i v případě našeho úspěchu v další výzvě. Pokud by šlo vše dobře, tak v druhém pololetí bychom to mohli zrealizovat," řekl to Hudousek.

Demolice dlouhodobě nevyužívaného čtyřpatrového objektu z 80. let minulého století by se tak podle něj mohla do konce roku stihnout. "Jsou to ale jen naše přání, nic jistého zatím není," řekl. Podle původních odhadů města měla stát demolice asi 13 milionů korun, většinu nákladů měla pokrýt dotace.

Jako ubytovna sloužila budova do roku 1991, kdy sovětští vojáci, kteří v Rokytnici byly od roku 1968, odešli. Všechny snahy budovu smysluplně využít zkrachovaly, stejně jako její prodej. "Předpokládáme, že bychom tam vybudovali zázemí pro zpracování biologického odpadu z technických služeb, například kompostéry. Sloužilo by to technickým službám města," dodal.

Bývalá základna o rozloze 7,5 hektaru, na které v 80. letech působilo přes 3000 sovětských vojáků, nyní funguje většinou jako průmyslová zóna. Po odchodu armády připadla téměř polovina základny městu, největší díl si nechal stát, město část svého dílu později prodalo. V současnosti městu patří asi čtvrtina areálu.

Vznik rokytnických kasáren souvisel s výstavbou pohraničního opevnění v druhé polovině 30. let minulého století. Ještě nedokončený areál v říjnu 1938 obsadila německá armáda, která se tam zabydlela. Po válce kasárna připadla československé armádě, která v Rokytnici byla do roku 1968, kdy ji vystřídali sovětští vojáci. Poslední ruský voják opustil kasárna v Rokytnici 8. března 1991.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

REKLAMA