REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Amerika legalizovala konopí. Pro architekty je to nečekaná výzva

Architekti milují výzvy, a stavební firmy mají vždy radost, když dá ustálený trh se zakázkami vzniknout nějakému novému podnětu. Ve Spojených státech amerických tak od letošního roku získává na obrátkách dočista nový segment: poptávka po kvalitních průmyslových pěstírnách konopí. Místa, kde se účelná architektura snoubí s nejmodernější technikou.

Jen krátké shrnutí: ve 33 amerických státech je nyní prodej marihuany pro medicínské využití legální. Je tu dalších 14 států, kde sice mají přísnější parametry pro hodnocení přístupu pacientů ke konopí, ale s trochou štěstí a alternativně smýšlejícím ošetřujícím lékařem se k marihuaně také dostanete. S těmito počty se nově překrývá i desítka států, kde je schváleno užití marihuany jak pro lékařské, tak i rekreační účely. Jinými slovy, pokud se nenacházíte ve státech Idaho, Jižní Dakota a Nebraska, nikdo vám už v zásadě v konzumaci produktů z této zajímavé rostlinky nebrání. Jak to ale souvisí s architekturou a stavebnictvím?

Marihuana potřebuje své

Prakticky přes noc totiž ve Státech narostla poptávka po výstavbě průmyslových pěstíren konopí, které by zásobovaly americký trh. A není to jen tak: objekty pěstíren mají totiž velmi specifické nároky na provoz, spotřebu energie, izolaci a samozřejmě i bezpečnost. Spousta stavebních firem, jejichž dosud nejvyšší technickou metou byla maximálně výstavba nějakého výzkumného ústavu nebo laboratoří, se dnes musí přeškolit na aplikovanou botaniku a zahradnictví. V zakázkách na výstavbu pěstíren čekají miliony dolarů na to, až je schopný architekt dodávající projekt stavebním profesionálům vytěží. Jenže jak se ukazuje, ne každý ví, jak na to.

Zdroj: Flickr.com

Je zapotřebí zvažovat vícero faktorů: kolik rostlin se bude nacházet na jednom metru čtverečním pěstební plochy, do jaké výšky je nechají klienti vyrůst, jak bude řešeno osvětlení a zavlažování, jaké se očekávají formy manipulace s rozrůstajícími se rostlinami. „Každý z těchto detailů hraje velkou roli,“ vysvětluje Sam Andras, vedoucí MJ12 Design Studia. „Nesprávné nastavení měřítek a parametrů se totiž negativně projeví na produktivitě pěstírny. Můžete vytvořit na pohled stavebně dokonalé dílo s vynikající funkční architekturou, ale prakticky nepoužitelné.“

Kritický nedostatek „specialistů“

Dochází tak k poněkud komické situaci, kdy teď velké stavební firmy a studia architektů přijímají do svých řad „specialisty“ na pěstování konopí, aniž by se jich ptali na to, odkud jejich diskrétní praktické zkušenosti vlastně pochází. Je přitom jasné, že specialistou v oboru pěstování marihuany se nikdo nestane přes noc, a přitom ještě loni vás tahle dovednost mohla poslat na pět a více let za mříže.

Zdroj: Flickr.com

Musíte pochopit každý krok pěstebního procesu, od semínka po usušený produkt,“ vysvětluje Patrick Donaldson z portlandské Harka Architecture. „Teprve pak přijde na řadu vnější obálka, izolace, LEED, HVAC. Pro mnoho amerických architektů je to naprosto nové téma, odlišný způsob práce.“ Donaldson dodává, že projekty průmyslových pěstíren konopí jsou podobně profesně-specifické, jako třeba operační sály moderních nemocnic. „Jenže při jejich návrhu můžete konzultovat podrobnosti s chirurgy a lékaři. U konopí tu oficiálně odborníky na problematiku zatím nemáme.“

Jen pro představu, stávající katalogová nabídka vybraných amerických stavebních firem zahrnuje projekty od 280 po 93 000 metrů čtverečních, přičemž metr čtvereční pěstírny vyjde na 2080-4250 dolarů. Navázaná zpracovatelská zařízení se pohybují v ceně od 5000 po 12 500 dolarů za metr čtvereční, v závislosti na velikosti a užité technologii. Převažujícím typem konstrukce jsou stavby z prefabrikátů, a vyznačují se velkou rychlostí, v rozmezí od osmi do dvanácti týdnů. Je to prostě zlatý důl pro ty, kteří o konopí něco vědí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Newsfeed

Vytápění, ilustrační obrázek, fotolia.com

A co vy? Devět procent majitelů vůbec nepečuje o svůj kotel

Devět procent majitelů vůbec nepečuje o svůj kotel. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který se během září uskutečnil na vzorku zhruba 900 respondentů napříč celou Českou republikou. Jiný průzkum, který si nechala zpracovat společnost Topíte.cz, upozornil na špatnou dostupnost topenářských služeb v ČR.

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály pro architekturu a design budoucnosti jsou horké téma. I když se zatím jejich využití omezuje jen na pár líbivých projektů a jejich zapracování není úplně dokonalé, pořád ukazují možný směr vývoje. Na budoucnost, ve které nebudeme zpracovávat panenské materiály, ale třeba jen důmyslně…

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

Zdroj: Fotolia.com - Fotokon

Máte starší dům? Hrozí vám nebezpečí radonu?

Radon je půdní plyn, přirozeně se vyskytující v přírodě. Vyskytuje se však i v některých stavebních materiálech. V nízkých koncentracích není pro nás nebezpečný. Problém však nastává, pokud jej necháme pronikat do našich domů, kde se radon může koncentrovat. Potom již začíná být zdraví i životu nebezpečný. Je…

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Idylická scenérie: Chléb z obilí vypěstovaného ihned za vesnicí, který voní z místní pekárny. Ovoce ze společného sadu, čerstvé přímo ze stromu. Několik málo lidí, se kterými se na všem společně domluvíte. Potřebná elektrická energie vyrobená ze solárních panelů. Žádná auta, žádné zemědělské stroje, žádný hluk, jen…

REKLAMA