REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Kde hledat nejzajímavější architektonický počin na poli rezidenční zástavby v celém Německu? Podle posledních zpráv by vám na mapě mělo automaticky naskočit Severo-rýnské Vestfálsko. To je podle německých měřítek venkovem, a centrální šedesátitisícový Medebach prý jen trochu větší vesnicí. Alespoň místní jej chápou jako místo, kde je k přírodě o něco blíž. Možná právě proto si jej za své vyvolil stávající spokojený klient studia Christoph Hesse Architects. Podnikatel, dobrodruh a nově i farmář. Měl totiž jedno přání: alternativní rodinný dům z netradičních materiálů, poháněný na okolí nezávislým zdrojem energie.

Vzpomínka na staré dobré časy

A k tomu ještě jednu drobnost. Součástí jeho vize totiž byla i konkrétní představa o tvaru stavení. Mělo být kruhové. Podobně jako jsou nádrže bioplynových stanic. Že to zní zvláštně? To rozhodně, ale v tomhle konkrétním případě je smysl požadavku a důvod, proč se klient s nezvyklým tvarem natolik identifikoval, velmi prostý. Zmíněný majitel totiž patří mezi průkopníky bioplynových stanic v celém Německu, a tak měl i jeho dům na toto poselství o obnovitelném a snadno dostupném zdroji energie odkazovat. A to nejen svým vzhledem. Nedílnou součástí celého objektu se stala zakázková bioplynová stanice, které filtruje a zužitkovává organicky znečištěnou vodu, a přetváří ji na teplo a elektřinu. Odpadní voda přitom pochází jak od lidských obyvatel, tak i ze zdejší malé stáje, ve které majitel pro radost chová pár koní.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Ekologicky a levně? Jde to.

Villa F je prostě dům, který má zřetelně poukázat na to, že stavba nemusí představovat ekologickou zátěž a existovat na úkor okolního životního prostředí. Je to sídlo, které jde ostatním dobrým příkladem. „Z hlediska uspořádání jde přístupu majitele těžko co vytknout,“ komentuje prvotní dojem z kruhové stavby architekt Christopher Hesse. „A z hlediska energetické efektivity provozu je poměr objemu k povrchu u kruhu nejlepší.“ Přímo v kouli by se ale žilo trochu nepohodlně, a tak je cylindrický válec dostačujícím kompromisem. Jedním z mála, které klient připustil. Dokládá to i výběr stavebního materiálu, který musel projít náročnou selekcí. Upřednostněny byly stavebniny lokální, zvláště pak dřevo na vnitřní trámoví z nedalekého lesa.

I když konkrétní cena v projektové dokumentaci nezaznívá, Hesse opakovaně zmiňuje, že stavba v zásadě vyšla levněji než klasická novostavba rodinného domu. A je tak ideálních řešením pro ekonomickou střední třídu. Z pevného profilu stavby se do okolí otevírají průhledy malých oken i vcelku prostorný balkón, ze kterého mohou obyvatelé přehlédnout okolní zahradu a výběhy pro koně. „Je to jenom o tom, kolik radosti do svého života pustíte,“ říká majitel. Své zájmy a záliby i blízké rodinné členy má hezky pohromadě.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Zasloužené ovace

Na úrovni prvního patra se nachází ložnice, ve vyvýšené „loftové“ sekci patra druhého je obývací pokoj, ložnice, odpočinková místnost, koupelna, oddělená sauna a vířivka s venkovním výhledem. V částečně zanořeném přízemí najdeme pracovnu a technické zázemí, dílnu a místnost s bojlerem. K životu tu tedy nic nechybí, a ostatní se postará zahrada farmy. Kruhový objekt zasazený do německé vesnice působí sice odlišným, ale rozhodně ne rušivým dojmem. Trochu tomu přispívá o obklad fasády kamenem, která dodává stavení civilnější charakter. Majitel tohle alternativní obydlí chápe především jako cestu, jak existovat s přírodou a brát si z ní co nejmíň. Což je přístup, který je teď v Německu velmi populární.

Dokládá to i počet nominací: Villa F se objevila ve čtyřicítce nejzajímavějších staveb Evropy v žebříčku The Chicago Athenaeum, architekt si vysloužil nominaci do EUROPE 40 UNDER 40® Award, cenu A+ Award udělil projektu i ARCHITIZER a věnována mu byla i dočasná expozice v berlínské galerii architektury. Je to chytrý nápad, který z malé vesnice míří do velkého světa.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Anders Sune Berg/Olafur Eliasson, David de Larrea Remiro/Olafur Eliasson

Dům, který ve fjordu nepřehlédnete. Připomíná rozřezané válce

Dánské město Vejle s nádhernou krajinou lemovanou tajemnými fjordy se může pyšnit celou řadou turistických stezek, krásných vyhlídek a specifických staveb. Jednou z nich je dům s příznačným názvem Fjordenhaus, tedy Dům ve fjordu, podle návrhu dánsko-islandského výtvarníka Olafura Eliassona.

REKLAMA