Dnes se s Danem a jeho webem slamak.info podíváme na problematiku ryze praktickou. Jak na stavební povolení slaměného domu, lze na něj vyřídit hypotéku a kolik se v takovém domě protopí?
Bývá problém vyřídit na slaměný dům stavební povolení?
Na dosud cca 100 povolených stavbách jsme s použitím slaměných balíků pro stavbu neměli s úřady žádný zvláštní problém. Stavba slaměného domu je stejně jako u jiných typů staveb podmíněna souladem s územním plánem z hlediska maximálních zastavitelných ploch a přípustného využití daného území. Dále musí stavba splňovat podmínky správců sítí (z hlediska ochranných pásem a napojení či křížení sítí) a dalších dotčených orgánů jako je např. správa CHKO (tradiční charakter zástavby např. požadavek na sedlové střechy určitého sklonu), správa povodí nebo polesí (povodňová oblast, ochranné pásmo lesa atp.).
Některým stavebníkům se nedaří postavit slaměný dům v blízkosti hranic parcely kvůli požárním odstupům. Je několik možností jak se to dá řešit, existují různé interpretace požárních norem. Případně je také možné použít některou z certifikovaných skladeb a nebo hotový slaměný panel. Pokud ani tak není možné předem povolení v blízkosti hranic parcel stoprocentně zaručit.
Je možné (a vhodné) na dům ze slámy získat hypotéku a pojištění?
Slaměnou stavbou je možné ručit za hypotéční úvěr stejným způsobem jako stavbou z jiných materiálů a stejně tak dobře je možné ji také pojistit.
Některé případy některé banky zamítají, ale je to podle mě spíše neobratností žadatele než danou bankou. Asi bych doporučil spíše žádat hypotéku na nízkoenergetický rodinný dům nez přijít do banky s dotazem zda dostanu hypotéku na slaměný dům. Až na dotaz z banky jaká bude konstrukce a materiály odpovědět, že jde o dřevostavbu izolovanou slaměnými balíky s hliněnými omítkami. Výhodou je dobře zpracovaný projekt slaměného domu, který se bance doloží včetně rozpočtu. Může také pomoci mezi řeči uvést množství domů izolovaných slaměnými balíky které se už na hypotéky postavili. Kolik domů už je u nás obydlených a jak fungují kolik protopí, uvést pár konkrétních případů hotových slamáků, které se prodali na inzerát včetně uvedeni cen.
Osobně dávám přednost stavbě bez hypotéky. Menšímu a skromnějšímu domku a pomalé stavbě, která umožňuje stavět i z menších úspor a z aktuálních příjmů. Vychytávat různé akce, slevy, materiál z inzerátů a bez faktur, pomoc přátel, studentů, organizaci workshopů. Potřebu rychle bydlet bych raději řešil párem maringotek (na zimu obskládaných balíky). Umožní to v místě stavby hned bydlet, založit zahrady, celkově snížit životní náklady a zpomalit životní rytmus.
Kolik se ve slaměném domě protopí?
Slaměné domy se nejčastěji staví v nízkoenergetickém nebo energeticky pasivním standartu. V nízkoenergetickém standartu se protopí na 100 m2 užitné plochy méně než 5 rovnaných metrů palivového dřeva ročně, to znamená asi 5-10tis. Kč/rok. V pasivním standartu je to ještě cca 3x méně. Čím topí a kolik protopí obyvatelé slaměných domů se můžete dočíst ve výsledcích dotazníků.
Sdílet / hodnotit tento článek