Staněk jako odvolací orgán věc vrátil ministerským památkářům, ti by podle mluvčí měli rozhodnout brzy. Minulý týden PSN oznámila, že chce Kotvu rekonstruovat za cenu v řádu miliard korun. Podle zákona musí majitel až do rozhodnutí chránit nemovitost před poškozením a zničením a také oznámit ministerstvu zamýšlenou či uskutečněnou změnu vlastnictví, správy nebo užívání věci. V podstatě se musí o objekt, který může potenciálně vykazovat památkové hodnoty, starat jako o památku.
Památkový odbor ministerstva kultury se posuzováním toho, zda se má Kotva stát památkou, zabýval od září 2016. Loni ji za památku prohlásil; řízení se konalo již podruhé, při prvním podnětu z roku 2007 ji prohlásit odmítl.
S odejmutím ochrany Kotvě nesouhlasí předseda magistrátního výboru pro kulturu a bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL). "Pokud Kotva o ochranu přijde, může se to stát precedentem a ohrozit další památky, například obchodní dům Máj, který ji získal před Kotvou" řekl. Prohlášení domu památkou inicioval Wolf v roce 2015 z pozice pražského radního, následně město poslalo ministerstvu podnět. Mluvčí magistrátu Vít Hofman sdělil, že město čeká na další kroky ministerstva.
"Rozhodnutí ve věci OD KOTVA je záležitostí formální či procesní a chceme jím pouze předejít případným dalším komplikacím, nejasnostem či soudním sporům. Řízení po vyjasnění vlastnických vztahů pokračuje, vydání nového prvoinstančního rozhodnutí očekáváme v dohledné době," uvedl Staněk na twitteru.
Kotva byla postavena podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových v letech 1970 až 1975. Podobně jako jiné tradiční obchodní domy ale od 90. let začala kvůli novým nákupním centrům trpět nižším zájmem nakupujících i nájemců navzdory lukrativnímu umístění v centru metropole. PSN nyní uvedla, že je během přestavby Kotvy otevřena dalším investorům.
V 90. letech připadly akcie Kotvy v kuponové privatizaci později vytunelovanému fondu Trend, k jehož zakladatelům tehdy patřil podnikatel Skala. V roce 2005 Kotvu získala irská skupina Markland. Od ní objekt koupila PSN v roce 2016 v tendru organizovaném irskou státní konsolidační agenturou NAMA údajně za cenu přes 80 milionů eur (tehdy asi 2,2 miliardy korun).
"V průběhu prvoinstančního řízení se změnil vlastník - předešlý vlastník opomněl svoji zákonnou povinnost informovat ministerstvo o změně vlastnictví. Nový vlastník si zvolil stejného zástupce v řízení jako předešlý, ale ani tento zástupce nesdělil, že již zastupuje jiného vlastníka," uvedlo nyní ministerstvo.
Nový vlastník poté podal rozklad proti rozhodnutí, aby byla Kotva památkou, s tím, že byl opomenut. "Ačkoli jeho zástupce činil úkony v řízení, nebylo však zřejmé, koho zastupuje," tvrdí úřad. Ministr proto rozhodnutí svého památkového odboru zrušil z důvodu právní jistoty, a předal věc znovu témuž odboru.
Sdílet / hodnotit tento článek