REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malý byt plný chytrých nápadů. Inspirujte se životem na 33 metrech čtverečních

Být singl není nemoc. A když už jednou žijete sami, nedoceníte úplně byt ateliérových parametrů. Spokojíte se i s málem. Klient moskevského studia Bazi potřeboval jediné: vmáčknout vše, co je mu blízké, do pouhých 33 metrů čtverečních. Díky sérii nevšedních nápadů se mu to podařilo.

Podkrovní byt v centru Moskvy není sám o sobě špatná adresa. Jenže zrovna tenhle byl vystavěn kolem roku 1930, a bylo to na něm už poněkud znát. Za posledních devadesát let šel kupředu pokrok i v Rusku, a to co bylo kdysi moderní, už dnes prostě neobstojí. Samozřejmě, největším břemenem tu byla otázka užitné plochy. Na třiatřiceti metrech velký zázrak nedokážete. Ale aspoň o malý se můžete pokusit. Studio Bazi se pochopitelně muselo při řešení této zakázky vyrovnat s několika dalšími limitujícími prvky: byt se sice mohl rekonstruovat zevnitř, ale navenek vůči svému okolí musel zůstat neměnný. Takže žádné velké expanze mimo obvodové zdi nepřipadaly v úvahu.

Najít prostor pro život

Viděno laickým okem, na tak malý byt tu bylo trochu moc stěn a předělů, které celou garsonku činily velmi stísněnou a nekomfortní. A co si budeme povídat, celkovou reorganizaci prostoru zrovna moc neulehčovaly ani napevno instalované rozvody, které směřovaly přímo do středu bytu, k tmavé kuchyni a ještě strašidelnější koupelně. Architekt Alireza Nemati naštěstí ukázal, že umí nabízet nečekaná alternativní a současně vysoce funkční řešení rekonstrukcí. I když část z nich měla charakter bouracího kladiva. Dělicí přepážky prostě musely ustoupit životu a potřebě po moderním bydlení. Formálně zpřístupnit otevřenou plochu a provést světlo bytem od stěny ke stěně ale nestačilo.

Foto: Polina Poludkina

Malým byt vás nemusí omezovat

Bylo třeba vymyslet, jak do pokoje vsadit knihovnu, prádelnu, šatník, úložné prostory, kuchyň. Nic extrémního, prostě vcelku obyčejné a praktické věci k užívání. Jen tu vadil ten drobný zádrhel, že architekt přitom nedisponoval patřičným místem. Proto vsadil zásadě všechny zmíněné prvky do policových a krabicových úložných systémů. Ty se navenek tváří jako obyčejné vestavěné skříně, ale uvnitř žijí vlastním životem. Zakázkové řešení na míru se tu rozhodně vyplatilo, i když teď celý byt připomíná svou multifunkčností budík či cestovní kufřík Jamese Bonda.

Byt, kde má všechno alespoň dvě funkce

Výsuvné prvky tak dokáží z obyčejné skříně vytvořit kuchyňskou linku se dřezem, zásobou nádobí, integrovanou lednicí a malou spíží. Police je navržena podél celé stěny v prostoru mezi kuchyňským blokem a okny. Za dveřmi další skříně se nachází podobně schovaná pračka s šatníkem. A pohodlná pracovna, pokud vám tedy stačí k práci stůl a židle, vznikne sklopením ke stěně připaženém modulu. Posezení pro návštěvu? Je třeba si jednu ze dvou dalších skládacích židlí sundat ze závěsného systému.   Na koupelnu, která jak asi chápete, nepatří k největším, volně navazují vysouvací bloky tří prádelníků. A takových drobných a na první pohled nezřetelných detailů je byt plný.

Foto: Polina Poludkina

Úspěch se neměří metrem

Každý z nich je originál, a vychází ze zakázkové práce, dělané přesně na míru bytu. Unikátním rysem bytu jsou vnitřní kruhová okna, která přenáší světlo z bočních oken přes ložnici do středu domu, včetně koupelny. Soukromí v bytě pro jednoho obyvatele problém není. Atmosféru přesto zdařile podtrhuje chytře řešené osvětlení, které z jednotlivých úseků minimalistického bytu vytváří velmi příjemné a pohodlné místo pro život. Studio Bazi tímto projektem dokázalo, že k působivé proměně skutečně nepotřebujete rozsáhlý prostor, pokud vám nechybí nekonečný rozměr tvůrčí fantazie. Je to možná malý byt, ale je plný chytrých nápadů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Byt v Ústí pro hudebníka a sportovce odráží osobnost majitele

Provence nejsou jen levandule, ale hlavně práce se světlem. Venkovský styl neznamená přezdobenost. Snížení stropu nemusí nutně znamenat šerý interiér. Projekt úprav vnitřního vybavení moderního bytu v Ústí nad Labem nad předkládá pár užitečných lekcí, kterými se hodí inspirovat.