REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Do rekonstrukce se pustili, protože si přáli mít domov v již hotové zástavbě. Myšlenka nekoncepční výstavby „na zelené louce“ jim byla cizí. Hledali místo a dům, který by měl duši. Našli ho skrytý pod břízolitovou omítkou stojící těsně pod vrcholem se zříceninou. Většinu požadavků se jim podařilo splnit. Na širokých prknech kuchyňského stropu lze pozorovat hloubení po hoblíku tesaře z doby více než před sto lety, každý kámen v domě je originál s několika sty záseky dláta kameníka a šáry vepřovic jsou tu a tam vyrovnány klínovitým šárem.

„Dům pod Lanšperkem jsme kupovali na bydlení – v tu domu jsme měli 2 děti a plánovali další, z čehož vyšel současný počet: čtyři kluci. Hledali jsme místo klidné – jak hlukově, tak dopravně – a zároveň dobře dopravně dostupné. Vzhledem k tomu, že dům byl v prodeji více než 2 roky, podařilo se nám ho získat za velice rozumnou cenu. Téměř všichni odborníci, kteří jej před koupí viděli, ho doporučili zbourat. My jsme v něm však duši přes vlhkost, břízolitovou omítku a plastová okna vnímali, takže jsme zvolili dražší variantu – rekonstrukci,“ vysvětlují své záměry stavebníci.

Rekonstrukci nelze řídit na dálku

Stavba byla původně plánována s použitím co nejvíce přírodních a původních materiálů – majitelé se inspirovali domem Lukáše Gavlovského, kterého několikrát pozvali na návštěvu a ve společné diskuzi a tvořili budoucnost. Na jeho doporučení také oslovili architekta Mirka Ščudlu z atelieru DOMA. Nicméně zastavěná plocha domu 278 m2, nedostatek jakýchkoli pracovníků na trhu a potřeba bydlet v rozumném čase vedla k řadě kompromisů.

Během řešení interiérů majitelé zjistili, že při rekonstrukci je velmi komplikované spolupracovat s architektem na velkou vzdálenost, protože oproti novostavbě nelze kopírovat princip, který opakuje v různých obměnách, ale každá část domu je originál a vyžaduje častou přítomnost architekta přímo na stavbě. Proto oslovili místního architekta Patrika Zamazala. Velmi si pochvalují vstřícný přístup obou architektů – a to v tom, jak respektovali práci jeden druhého, tak v jejich ochotě naslouchat požadavkům investorů. Akceptovali úpravy svých návrhů, byli schopni přijmout řešení, která by sice sami nikdy nepreferovali, ale dále s nimi pracovali bez jakýchkoli „výčitek.“

Inspirace starým, ne replika

Při stavbě se majitelé snažili nekopírovat staré a nevytvářet repliky. Chtěli se starým inspirovat, ale nové skutečnosti uchopit moderně. V domě je tak minimum míst, kde by ke kopírování původních prvků docházelo. Naopak dochované původní prvky byly obnoveny.

Romantickému umístění pod zříceninou odpovídá i romantická kvalita pozemku uloženého ve svahu, s minimálním místem pro manipulaci s materiálem, protože rovnou část pozemku tvoří pouze dvůr.

Hlavním cílem rekonstrukce bylo zachovat původní prostorovou dispozici, kterou tvořilo nádvoří uzavřené z východní strany obytnou budovou, ze severu a jihu stodolami a ze západu skálou, nad níž se tyčí zeď zříceniny.  Vedle hlavního prostoru pro bydlení chtěli majitelé vytvořit bezbariérový výměnek pro případnou péči o rodiče. Vznikl tedy dům půdorysu L, přičemž kratší část vytvořila novostavba, která nahradila jižní stodolu.

Největším omezením byla - zvláště v přízemí - klasická dispozice domu z 18. století s centrální chodbou, na jedné (jižní) straně s obytnou místností a chlévy na straně druhé.  Jedním z pokladů hodných zachování byla klenutá místnost s dymníkem – původní černá kuchyně.

Jak kombinovat staré a nové

Díky kamenným a vepřovicovým zdem silným 60-100 cm si dům udržuje stálou teplotu (v létě nepřesáhne 25 °C).  Tato omezení zároveň znamenala výhodu, protože majitelé museli přistoupit na stávající podmínky a jim se přizpůsobit. Protože dům svou plochou výrazně přesahuje jejich potřeby, centrální chodba a technická část domu jsou v zimě pouze temperovány na cca 8°C. Oproti přesvědčení některých odborníků při této nízké teplotě chodba neplesniví. To umožnilo také vytvořit velkorysý vstupní prostor otevřený až do střechy s lávkou spojující horní části domu.

Pro konstrukci střechy byla částečně využita původní hambalková konstrukce – byly ponechány stojky, více než 20 m dlouhé vazné trámy a dvojitá konstrukce stropu, která umožnila optimální hlukovou izolaci mezi patry, se zachováním vepřovicové vrstvy na záklopu stropu. Obvodové stěny jsou původní – vepřovice v obytné části a kámen v technické části. Omítka je vápenná a vybíleno je pouhým vápnem.

Jako krytina je použit materiál Capacco z ekologické likvidace kabelů, který představuje sice finančně i funkčně velmi zajímavou variantu, pro jedince citlivé na zápach však není nejvhodnější, zvláště v místech, kde není dostatečné proudění vzduchu.

Při konstrukci podlah v obytné části vycházeli majitelé z původní konstrukce – původně dřevěné polštáře uložené do hlíny obměnili za polštáře uložené do sypaného pěnoskla. Přístavba a podkroví jsou koncipovány jako dřevostavba s tepelnou izolací ze skelné vaty. Původní plán použít slámokarton museli majitelé z technických (vyšší hmotnost, nedostatečná zkušenost řemeslníků) i finančních důvodů přehodnotit na standardní sádrokarton.

Nádrž na teplou vodu je umístěna v obytném prostoru, což je výhodné na zimu, v létě se však prostor přehřívá – a majitelé jsou nuceni zakrývat solární panely, aby snížili jejich účinnost.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Roland Bernath

Barokní kravín a stodolu využili pro bydlení a ubytování. Stará stavba zůstala zachována

Švýcarsko patří k zemím, které si dávají hodně záležet na ochraně památkově hodnotných objektů. V místním podání se ale více cení, když letitou stavbu nedokážete jen zakonzervovat v jejím někdejším stavu, ale dokážete ji smysluplně přiblížit současnosti. Jak to vypadá v praxi je dobře vidět na starých hospodářských…

Foto: Petr Vinš

Rekonstrukce starého vodního mlýna na Chodsku je jak z pohádky

Chodsko bylo pověstné svými řemeslnickými cechy, zemitými sedláky a umělci. Charakter místních asi nejlépe vystihovaly romány Jiráskovy nebo obrazy bratrů Špilarových. Zajímalo nás, zda se tradice zachovala až do současné doby, a to i třeba v případě rekonstrukce vodního mlýna. Majitelé objektu se snažili většinu…

Foto: Filip Dujardin

Při rekonstrukci statku nespěchali. Moderní dům připomíná staré dobré časy

Belgičani mají rádi klid a pořádek, váží si dědictví minulosti. V praxi to odráží i rozsáhlá rekonstrukce farmy na zdejším venkově, jejíž provedení je přitom velmi civilní. Do nově vytvořených i opravovaných částí byly zapuštěny původní prvky, a celkové vyznění bylo zachováno v nenápadném a formálním designu.

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s…

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

REKLAMA