ČTK to řekli starostové obcí a měst, kterých se zápis na seznam UNESCO týká.
"Od kraje budeme chtít jen spolupráci pro celý hornický region. Co se týká finančních prostředků na společné věci, tak na tom se určitě domluvíme," řekl ČTK starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Jak řekl, obec už v době nominačního procesu hornických památek na české a saské straně Krušných hor připravovala další projekty, které se nyní využijí. Jde například o pokračování Cínové stezky, u které se zpracovává projektová dokumentace, zpřístupnění některých památek nebo vybavení turistickou infrastrukturou.
Podle spoluautora nominační dokumentace Michala Urbana nejsou všechny památky v ideálním stavu. "Vzhledem k tomu, že těch památek je kolem 500, tak se dá předpokládat, že všechny nejsou v perfektním stavu a to jak na naší, tak na saské straně. Obě strany budou dělat všechno proto, aby v těch případech, kde památky nejsou úplně nejlepší, se to co nejrychleji dohnalo," řekl Urban.
Například v Jáchymově, kde se slavil zápis Montanregionu Krušné hory - Erzgebirge, chybí na náměstí parkovací místa. "Pokud budeme předpokládat, že návštěvníci Jáchymova budou chtít navštívit Špitální kostelík, muzeum, podívat se do rekonstruovaných prostor radnice na latinskou knihovnu, tak ta parkovací místa tady prostě chybějí," řekl starosta Jáchymova Bronislav Grulich.
Ostrov, kde stojí jedna z památek, Rudá věž smrti, chce pomoci se zpřístupněním věže. Ta je ale v majetku Konfederace politických vězňů, která ji předá Národnímu památkovému ústavu.
Sdílet / hodnotit tento článek