Nejčastějším prvkem používaným pro regulaci teploty v jednotlivých místnostech je termostatický ventil, respektive termostatická hlavice na ventilu u radiátoru. Do jaké polohy hlavici ale nastavit, když na ní není stupnice ve stupních Celsia? Pozice označená sněhovou vločkou se používá tehdy, když uživatel domu odjíždí na delší dobu pryč a chce zabezpečit, aby místnosti byly vytápěny na co nejnižší teplotu, ale nemohlo dojít k zamrznutí vody. Další pozice hlavice pak mohou odpovídat nastavení vnitřní teploty v místnosti na teploty přibližně 12, 16, 20, 24 nebo 28 °C. Přesné nastavení umožňují elektronicky řízené termostatické hlavice. Některé jsou programovatelné v rámci dne, týdne a některé jsou i dálkově ovládatelné přes internet z aplikace v smartphone.
Vedle komfortního tepla je důležité i v zimním období dýchat čerstvý vzduch. Zatím jen v malém počtu domů je větrání zajištěno řízeným nuceným větráním, a tak všichni ostatní větrají okny. V trvale užívaném obytném prostoru se má podle doporučení hygieniků měnit vzduch jednou za dvě až tři hodiny. V případě rodinného domu je vhodné větrat velmi intenzivně a přitom krátce během dne asi třikrát na pět minut. Během větrání s plným otevřením oken, balkonových dveří se velmi rychle vymění všechen vzduch v místnosti a po ukončení větrání se čerstvý chladný vzduch během pár minut velmi rychle ohřeje. Zcela nevhodné je dlouhodobé větrání vyklopeným oknem, neboť se při něm neprovětrá celá místnost, tepelná nepohoda v blízkosti okna je dlouhodobá, nehledě na zbytečně zvýšenou spotřebu tepla, a tedy i peněz.
Snahu spořit náklady není vhodné spojit s vypínáním vytápění na krátkou dobu. Pro opětné a rychlé zvýšení teploty na komfortní je zapotřebí zvýšený výkon plynového kondenzačního kotle nebo třeba tepelného čerpadla, a ten je spojen s nižší energetickou efektivitou. Možná úspora za krátký časový úsek s minimalizovaným vytápěním tak může být anulována, nehledě na rizika srážení vlhkosti na chladných stěnách, množení plísní atp. Ale i při omezování vytápění na delší dobu je nutné myslet na ochranu proti zamrznutí.
Sdílet / hodnotit tento článek