Na rozdíl od vzduchotěsnosti, statické obrany stavby proti prostředí je větrání vědomá a cílená činnost obyvatel stavby, a ne stavby samé. K této cílevědomé činnosti nám vzduchotěsnost pomáhá. Vzduchotěsnou vrstvou nemusí být polyetylénová folie (i když ve většině energeticky ambiciozních domů není zavrhovaná) ale vrstvy velmi blízké přírodním surovým materiálům.
Součástí celkové diagnostiky není jen měření a defektoskopie vzduchotěsnosti staveb pomocí Blowerdoor testu, ale i zjišťování teplotního obrazu konstrukcí staveb pomocí termografie nebo radonová prospekce pozemků a staveb.
Mgr. Stanislav Paleček se od střední školy zabývá měřením fyzikálních a chemických veličin prostředí, ať už otevřeného, tak vnitřního. Posledních 23 let tuto činnost aplikuje na vnitřní prostředí staveb, od roku 2006 pak převážně ve prospěch budov s velmi nízkou energetickou náročností.
Velkou část jeho aktivit zabírá propagace a poradenství v oboru výstavby pasivních a energeticky ještě úspornějších budov pro bydlení. K výše uvedeným oborům provádí školení osob a firemních kolektivů. V současnosti předsedá Asociaci Blower Door CZ, organizaci sdružující a ověřující techniky, kteří se zabývají měřením průvzdušnosti budov.
Sdílet / hodnotit tento článek