Jaký typ střechy není vhodný pro pasivní dům?
Střecha sedlová, mansardová a jim podobné typy střech jsou sice využitelné pro zajímavé podkrovní bydlení, příležitostné místnosti či skladové prostory, ale tím jejich výhody končí. Pro pasivní domy jsou i vhodnější typy střech, to však neznamená, že by s nimi pasivní dům nešel postavit, jen se tomu musí přizpůsobit optimalizace domu, někde navýšit tepelnou izolaci. Někdy je tvar střechy vynucován například regulačním plánem obce.
Sedlová střecha lze použít s podstatně větší pracností a s tím spojenými náklady. Sedlové či mansardové střechy pro pasivní rodinné domy jsou z hlediska ochlazované (potažmo přehřívané) plochy nevýhodné, kvalitní zateplení (hlavně pokud budeme uvažovat zateplení mezikrokevní) bez tepelných mostů je komplikované a ani další konstrukční návaznosti (například v oblasti pozednice či prostupy střechou) příliš nehrají v jejich prospěch. Střešní okna, společně se stínicí technikou nejsou žádnou velkou výhrou a při návrhu pasivních domů je lepší se jim vyhnout.
Pasivní dům Xella, zdroj TZB-info.cz
Plochá střecha je pro pasivní dům lepší volba
Pro naše účely střechy pro pasivní domy jsou nejvhodnější střechy s mírným sklonem nebo střecha plochá. Má nejmenší ochlazovanou plochu, tedy plochu, kterou bude třeba izolovat.
V dnešní době můžete uvažovat o využití pultové střechy s mírným sklonem nebo střechy rovné, ideálně s využitím pro střechu zelenou-vegetační. Stejně tak lze tyto typy střech využít pro solární panely či fotovoltaiku. Namíchání vhodného koktejlu kombinací vám opět splní každá kvalitní projektová kancelář.
Pasivní dům Xella, zdroj TZB-info.cz
Pochopitelně optimální tvar z hlediska tepelných ztrát by byla střecha ve tvaru polokoule, jelikož má ideální poměr ochlazované plochy a objemu. Z hlediska technického však není pochopitelně ideální. Po nás je podstatné opět precizní provedení, voděodolnost, perfektní izolační vlastnosti bez tepelných mostů a samozřejmě maximální vzduchotěsnost.
Sdílet / hodnotit tento článek