Sruby a dřevostavby patří stále častěji mezi oblíbené typy staveb rodinných domů. Sruby poznáte na první pohled – mají specifický exteriér i interiér. S dřevostavbou už to tak jasné není. Typů dřevostaveb je několik. Člení se dle typu konstrukce, technologie, montáže a použitých materiálů, nikoli dle velikosti, tvaru střechy či jiných pohledových prvků. Řada lidí se navíc chybně domnívá, že dřevostavbou se nazývá dům, jež má pohledové části ze dřeva. Přitom klasická zděná stavba může mít obklad ze dřeva, a dřevostavba klasickou omítku. Na první pohled tak typ stavby vlastně nepoznáte.
Interiér srubu. Prostor, kterému dominuje dřevo
My se v tomto článku však nebude zabývat exteriérem a typem konstrukce, ale interiérem – přesně řečeno kuchyní, která je centrem obytného prostoru. Budeme hovořit o kuchyních, kde z pohledově-stavebního hlediska dominuje dřevo. Sem patří právě specifické sruby, ale i dřevostavby a zděné stavby, kde se ve velké míře objevují pohledové stavební prvky ze dřeva. Jde například o trámy, obložení stěn, stropu a další výrazné pohledové konstrukce.
Právě v těchto netradičních interiérech nastává velká otázka: „Jak interiér zařídit? Z jakých materiálů a barev?“ Klienti často volí na nábytek a kuchyni opět dřevo nebo materiál s dřevodekorem. Domnívají se, že dřevo ke dřevu ladí a jejich volba je jasná.
Z estetického a architektonického hlediska to může být jinak! Krásný, dřevem obložený interiér je třeba odlehčit, nechat dřevo na stěně vyniknout a prostor prosvětlit. Neudělat z interiéru dřevěnou „kobku“ a dřevo překombinovat. Ani to neznamená, že sem musíme umístit stylově odlišné vybavení, které působí chladně a sterilně, čehož se řada lidí obává.
Kolekce kuchyní pro sruby a roubenky
Tomuto tématu se věnovala interiérová designérka Iva Bastlová, která navrhla novou kolekci kuchyní Bohemi pro českého výrobce kuchyní. Dvě kuchyně z této kolekce jsou věnované právě do těchto typů interiérů a můžeme si na nich ukázat možnosti, jak interiér sladit a zachovat celkový ráz stavby.
První z kuchyní se zaměřuje na kontrast mezi dřevem a antracitovými odstíny. Ty najdeme na kovolaminátu, který slouží jako obklad za pracovní deskou a také na pracovní desce. Díky jemným měděným nitkám v kovolaminátu nepůsobí materiál ryze moderně, ale lehce rustikálně. Dvířka jsou navržena jako rámová s matným lakem v jemné krémové barvě. Designérka se zaměřila i na vnitřní vybavení – korpusy, boky výsuvů a další vnitřní vybavení je navrženo v dekoru třešně, který velmi pěkně kontrastuje s výše zmíněnými materiály. Horní dřívka jsou bez úchytek z ergonomického a bezpečnostního hlediska (fungují na bezúchytkový systém), spodní jsou doplněna o klasickou úchytku v povrchu antik, jež ladí s antracitovými materiály. K této sestavě se hodí klasické spotřebiče v povrchu nerez.
Druhá varianta se může na první pohled zdát stejná, ale není tomu tak. Je více klasická a rustikální. Jako obklad je opět použit praktický a odolný kovolaminát – tentokrát však v mosazném vzhledu. Výraznější je pracovní deska, která imituje dekor kamene. Barevně k ní ladí specifický odstín laku na rámových dvířkách, který je lehce šedo-béžový. Stejně jako v předchozí variantě, i zde použila designérka na korpusy dřevodekor. V tomto případě však jemnější a světlejší, který ladí s drobnými žilkami na pracovní desce. K obkladu z kovolaminátu se pak skvěle hodí mosazné úchytky, které jsou navrženy pouze ve spodní části linky. K této variantě se nehodí klasické moderní spotřebiče v nerezu. Jsou vhodnější stylové černé nebo bílé, jež budou ladit i s bílým keramickým dřezem. Totéž platí o vodovodní baterii a dalších doplňcích.
A pokud je investor odvážnější, může v obou případech světlý lak na dvířkách nahradit výraznějším odstínem např. lahvově zelené, šedo-modré, cihlové atd. Vždy dle vlastního vkusu a sladěný se zbytkem interiéru.
Sdílet / hodnotit tento článek