Společnost Knauf Insulation nabízí systém zelené střechy Urbanscape s rychlou a jednoduchou instalací a bez zvýšených nároků na statiku a údržbu. Od tradiční zelené střechy s půdním substrátem se liší. „Na rozdíl od půdních substrátů dokáže svým objemem zadržet 3 až 4x větší objem vody, takže svou zelenou střechu budete zalévat jen výjimečně,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer Knauf Insulation. Další výhodou je pak nízká váha, která nezatěžuje střechu. Ta je navíc po zhotovení ihned zelená.
Jaký je správný postup?
Základem každé práce je poctivá příprava. Střechu očistíte a zkontrolujete těsnost hydroizolace. V případě, že není odolná proti prorůstání kořínků, rozvinete na střechu ochrannou fólii. Tu v místech střešních vpustí proříznete nožem se zahnutou čepelí. Vyvarujte se přitom řezání přímo na hydroizolaci.
V závislosti na použitém materiálu položíte drenážní fólii, kterou opět v místech vpustí proříznete. Kolmo na drenážní fólie rozvinete tzv. Green Roll. Pak už přichází na řadu položení rozchodníkového koberce, který by měl pokrývat celou plochu střechy. Na střešní vpusť nasadíte ochranný koš a okolo rozchodníků vsunete lištu k zachytávání nečistot.
Prázdná místa v rozchodníkovém koberci teď můžete vyplnit rostlinami. Rozchodníky je pak nutné zalévat tak dlouho, než se Green Roll nasytí vodou. Hnojit stačí jednou nebo dvakrát ročně.
Předpěstovaný rozchodníkový koberec dodává Knauf Insulation společně s ochrannou fólií proti prorůstání kořenů, drenážní fólií a speciálním substrátem. Jde o to, jen správně dodržet postup. Poté si můžete užívat zeleň na střeše, kterou oceníte především v horkých dnech. Zelené střechy dovedou zpříjemnit okolní klima. Zvlášť ve větších městech, je jejich přínos ohromný. Význam mají ale i na venkově, kde zelená pokrývka střechy náramně splyne s okolní krajinou a současně působí jako tepelná izolace.
Sdílet / hodnotit tento článek