V Česku se zateplují byty a domy nejčastěji polystyrenem a minerální vatou. Zmíněnou základní dvojici izolantů pak doplňují alternativy v podobě například stříkané PUR pěny. Mnoho lidí sáhne převážně po polystyrenu jako cenově přijatelnějším řešení nebo izolační materiály kombinuje. Roli by měla hrát zejména protipožární prevence. „Někteří lidé chtějí ušetřit a polystyren s jinými materiály kombinují. Okamžitá úspora se jim ale snadno může vymstít, protože napojování různorodých materiálů je technicky komplikované a může v budoucnu způsobit problémy,“ vysvětluje úskalí ekonomicky úsporné varianty Štěpán Lášek, specialista na izolační materiály a aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Jednotlivé materiály mají různé fyzikální vlastnosti, různou teplotní roztažnost i tuhost. Při kombinaci pak snižují požární bezpečnost stavby a navíc se při špatném napojení může stavba výrazně prodražit kvůli výdajům za další a pracnější realizaci.
Plameny i toxický kouř jsou strašáky nejedné domácnosti. Obava, že o všechno přijdeme, představuje noční můru, které se chceme v reálném životě vyvarovat. Minerální izolace oproti polystyrenu nehoří ani se na hoření nepodílí. Lze ji aplikovat na obvodové zdi, podlahy, střechy, ale i jako akustickou izolaci do interiérů. Štěpán Lášek ji doporučuje využít zejména na zateplení obvodových plášťů stavby. „Lepší než vyhořet je určitě být ve vatě,“ dodává s nadsázkou.
Předcházejte požárům - aplikace minerální izolace Knauf Insulation
Společnost Knauf Insulation vyrábí skelnou vatu Ecose bez formaldehydů a akrylátů už deset let. Je bez chemických lepidel a dalších přísad, které by mohly být toxické. V Krupce v Podkrušnohoří existuje na minerální vatu dokonce jeden z nejmodernějších výrobních závodů v Evropě.
Sdílet / hodnotit tento článek