REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Fasáda Majunga tower má estetickou i ekologickou funkci

Pařížská La Défense je nejen „Novým městem metropole na Seině“, ale současně také největší komerční čtvrtí v Evropě. Po celé Île-de-France, od Courbevoie přes části Puteaux a Nanterre, se na ploše 560 hektarů koncentruje neuvěřitelný shluk moderních mrakodrapů. Asymetrická Majunga Tower přináší do sterility La Défense život. Nelze zde hovořit o rekonstrukci, jedná se o kompletní stavební přerod celého administrativního bloku na okraji Puteaux.
Výrazné členění fasády, rozdělné do třech vertikálních pásem, umožnilo podpořit naši vizi o autonomii formy. Každý segment s jinou tloušťkou se odlišuje nejen vnějším vzhledem, ale vnitřními dispozicemi. Dohromady pak zachycujeme jedinečnost a rozmanitost uvnitř jedné jediné struktury.
Jean-Paul Viguier o Majunga Tower

Pařížská La Défense je nejen „Novým městem metropole na Seině“, ale současně také největší komerční čtvrtí v Evropě. Po celé Île-de-France, od Courbevoie přes části Puteaux a Nanterre, se na ploše 560 hektarů koncentruje neuvěřitelný shluk moderních mrakodrapů, v nichž sídlí bankovní ústavy zvučných jmen, nadnárodní korporace a státní i jiné proslavené instituce.

Štíhlé linie mrakodrapů ostře řezané proti horizontu Grande Arche jsou oproti koloritu nedalekého historického centra či malebných zákoutí u Sacré Coeur jako z jiného světa a času. Dvaasedmdesát mrakodrapů, v nichž sídlí na 1500 společností (přičemž minimálně patnáct z nich patří do světové top 50) vymezuje prostor, v němž shon a ruch neustává ani v noci. Jenže právě živelný růst mrakodrapů diktovaný neúprosným tempem velkého byznysu dočista přehlušil život v ulicích.

Výškové budovy jsou ve svých základních dispozicích strohé, uniformní, anonymní, La Défense je díky nim sterilní. Architekti jako by zapomněli, že kromě 45 000 „sezónních“ obyvatel z řad vysokoškolských studentů, které každé časné ráno doplní proud 180 000 zaměstnanců, tu ještě žije na 25 000 regulérních rezidentů. A právě z požadavku na rozbití stereotypního vzhledu bloku skleněných fasád, tyčících se až do oblak, z volání po zeleni a životě, se zrodila odvážná koncepce znovuzrození Majunga Tower, od Jean-Paul Viguier et Associés.

Nepravidelnost proti sterilní uniformitě

Asymetrická Majunga Tower přináší do sterility La Défense život. Nelze zde hovořit o rekonstrukci, jedná se o kompletní stavební přerod celého administrativního bloku na okraji Puteaux, který svým pojetím navíc geniálně zapadá do obrazu moderního města. Majunga, která se tyčí to výše 195 metrů rozbíjí svou členitou fasádou dosavadní architektonický monolit a vytváří čisté, jasné a svěží prostředí pro život, které navíc oplývá vzdušností a zelení. Tři vertikálně členěné odskoky na siluetě Majunga otevírají uzavřený kolos lidem, a nabízí nový pohled na bydlení a práci přímo v epicentru světové ekonomiky.

Prakticky každé z pětačtyřiceti pater Majunga Tower má přístup k čerstvému vzduchu díky štědře disponovaným otevřeným terasovitým lodžiím a balkonům, ke kterým přísluší i dvě panelové zahrady se schodovitými terasami při vstupu, z nichž každá má rozlohu 2000 metrů čtverečních. Skleněná fasáda, která je designově adaptována na specifický bioklimatický režim svého okolí umožňuje maximální prostup denního světla, snižuje energetické nároky na klimatizaci, a propaguje tak i myšlenku udržitelnosti. Ostatně, environmentální hledisko je jedním z pilířů, na kterém si architekti z Jean-Paul Viguier et Associés skutečně dali záležet.

Design napomáhá energetické efektivitě

I díky tomu, jak na existující struktuře pracovali s prvky pasivního designu a také díky důmyslnému začlenění prvků izolace a pokročilých systémů energetické efektivity si Majunga už v roce 2012 sáhla na ocenění BREEAM, přičemž obdržela hodnocení „Excelentní“ coby HQE v rámci evropské certifikace (za splnění 11 ze čtrnácti cílů). Primární spotřeba energie je tu vyčíslena na méně než 80 kWh PE /m2/ rok, což je ve srovnání pětkrát vyšší stupeň efektivity, než je ve Francii běžné. Výjimečná je Majunga i stávající vypočítanou uhlíkovou stopou, která je čtyřnásobně nižší, než je typické pro pařížská předměstí a okrajové arrondismenty.

Také se jedná o vůbec první francouzskou výškovou budovu, která obdržela ve projektové fázi ocenění od BBC za komplexní návrh designu. Zadavatel, společnost Unibail Rodamco, si skutečně na volbu architekta nemohl stěžovat, a oborovými médii několikrát proběhla zpráva o „ne vždy časté vzájemné shodě mezi klientem a architektem o fundamentálních prvcích vnitřního ekologického pojetí projektu.“

Originalita uvnitř i navenek

Fasádní materiály v sobě tmelí technické sklo pro okenní rámy a parapety, a hliník a dřevo v neprůhledných zónách. Zdvojená, respektive předsazená fasáda, je zdrojem řady na první pohled nezjevných výhod. Zajištění přísunu přirozeného denního světla do kanceláří je vyváženo clonou integrovaného systému zástěn, proti nadměrnému přehřívání, což snižuje náklady na osvícení interiéru a udržení vnitřního klimatu. Lodžie a balkóny s vegetací jsou na jižní straně situovány za skleněnými lištami, přičemž výčnělky prosklení kontrastují s hladkými plochami, a vytváří prý „zcela novou typologii budovy a dodává Majunga Tower originální rozměr.“

Kdo je Jean-Paul Viguier

Francouzský architekt Jean-Paul Viguier (* 4. 5. 1946) představuje v zažité praxi poměrně ojedinělý případ, už protože jako jeden z mála úspěšně prorazil svými pracemi do světa. Ještě před svou certifikací DPLG (oficiální schválení francouzskou vládou) úspěšně absolvoval Harvardskou univerzitu, je členem francouzské Akademie architektů a čestným členem Americké institutu architektury.

Mezi jeho dosud nejuznávanější díla patří Coeur Défense v Paříži, zpracování projektu na hotel Sofitel Water Tower v Chicagu nebo McNayovo muzeum umění v San Antoniu či muzea v Toulouse. Je držitelem řady prestižních ocenění, přesto však neustále usiluje o větší „aktuálnost“ současné architektury ve vztahu k lidem.

Obecné informace

Název projektu Majunga Tower, Puteaux, la Défense
Zadavatel Unibail Rodamco
Datum dokončení 2014
Architektonické studio Jean-Paul Viguier et Associés
Projektový manažer Icade Arcoba
Rozpočet 200 milionů euro + daň

Technické informace

Celková užitná plocha 69 500 m2
Výška 195 / 180 m
Počet pater 45
Rozloha kancelářských prostor 58 800 m2
Užitná plocha na patro 1350 m2 nižší sekce, 1450 m2 vyšší
Kapacita: - komfort 5000 pracovních míst /kanceláří
Kapacita: - maximum 6000 pracovních míst /openoffice
Volná a ozeleněná prostranství 2000 m2
Počet parkovacích míst 221 + 1 VIP

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Z šedivé kostky vytvořili architekti dynamickou budovu pro umělce

Z šedivé kostky vytvořili architekti dynamickou budovu pro umělce

Jak může být typově uniformní a s desítkami jiných snadno zaměnitelná budova transformována v něco originálního a nepřehlédnutelného? Je vůbec možné na stávající konvenční a z norem průměrnosti ničím nevybíhající tvar „nalepit“ novou vnější strukturu, která promění celý kontext v něco mimořádného? Přesně před takovou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA