Ukázkový pokoj, který byl v hotelu součástí Designbloku a některé návštěvníky vedl k obavám o příští podobu secesní stavby, byl podle ní "nezávazný návrh hlavně pro účely vzbuzení zájmu návštěvníků Designbloku". Byl vybudován v pokoji, ve kterém historické prvky byly poničeny již za minulého režimu, doplnila. Jeho dočasná realizace nebude mít žádný vliv na navrácení původních prvků do secesní budovy. "V žádném případě jsme neuvažovali o tom, že bychom původní nábytek zničili," uvedla Pražská správa nemovitostí.
Secesní část si podle projektu zachová autentický charakter ze začátku minulého století
Kdysi slavný hotel, do nějž se léta neinvestovalo, a původní interiér tak zůstal téměř nedotčen, je zavřený rok. Stavba, která si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, by měla trvat zhruba dva a půl roku. Začít však s ní chce investor až ve chvíli, kdy bude znát budoucího provozovatele hotelu. Secesní část si podle projektu zachová autentický charakter ze začátku minulého století, zejména cennou dvoupatrovou kavárnu nebo francouzský salonek. Moderní dostavba ve dvoře nabídne další služby a zvýší ubytovací kapacitu.
Přestavba hotelu získala stavební povolení v roce 2008. V roce 2010 bylo doplněno změnou stavby před dokončením. "Stavba byla zahájena v loňském roce - byly to ovšem práce netýkající se uliční secesní budovy - a pokračuje v souladu s povolením a pod dohledem pražských památkářů," řekl architekt Jiří Havrda z ateliéru DaM. "Volný mobiliář byl zdokumentován a přesunut do vytápěných skladů s ostrahou v areálu investora v Praze 5, aby při následných pracích nebyl nábytek poškozen," doplnil.
Říjnový Designblok měl v hotelu jeden ze svých hlavních stanů.
Týdenní akce nabízela v prostorách hotelu prezentaci návrhářů či firem z oblasti designu, PSN v něm prezentovala údajnou podobu jednoho z příštích pokojů, návrh vypracovala kancelář Archina. Uniformní běžný hotelový interiér vzbudil u mnoha návštěvníků Designbloku obavy z toho, jak bude hotel po rekonstrukci vypadat.
"Realizace tohoto pokoje nebude mít žádný vliv na navrácení původních prvků do secesní budovy hotelu," říká dnes Vlčková. V žádném případě prý majitel neuvažoval o tom, že by byl původní nábytek zničen. "Ba naopak k němu přistupujeme s maximálním citem. Věříme, že zachování všech cenných historických prvků je opravdovou přidanou hodnotou zejména pro budoucí provoz hotelu. Tudíž proto chceme všechny původní prvky navrátit do rekonstruované secesní budovy," dodává.
Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese. Roku 1924 hotel koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno.
Před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton
Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí, která je investorem rekonstrukce.
Sdílet / hodnotit tento článek