Jaké jsou nejčastější chyby?
- Nahrazení parobrzdy jinými typy folií, které pro tyto účely nejsou určeny (nemají certifikaci jako parozábrany a mohou například obsahovat mikroperforace)
- Opomenutí kvalitního parotěsného slepení spojů či použití nesprávného typu lepicí pásky (nebo dokonce úplné opomenutí jakéhokoliv spojení pásů parobrzdy )
- Milimetrové netěsnosti většinou kvalitu zateplení neovlivní, ale pokud je to v řádu centimetrů, tak to má značný vliv na funkčnost kompletní vrstvy parobrzdy. Takové provedení investorovi radost určitě neudělá.
Chytrá parozábrana
Evoluce, které prodělaly parozábrany a parobrzdy za posledních patnáct let, jsou dnes znatelné. Hlavním trendem byla až dosud hodnota ekvivalentní difuzní tloušťky sd (m) Firmy se řídily pravidlem: čím vyšší ekvivalentní tloušťka sd parozábrany je, tím je těsnější a logicky i lepší. Neustálé zvyšování této hodnoty mělo i svá negativa, především nemožnost kvalitního utěsnění jakéhokoliv napojení parozábrany na další konstrukce. Výsledná hodnota sd parozábrany jako celku pak nejen nedosahovala deklarovaných hodnot pro samotnou parozábranu, ale kvůli spojům a dalším detailům byla často o 1-2 řády nižší.
Vědce tedy napadlo vydat se jiným směrem a položili si otázku, jakou funkci má plnit parozábrana v konstrukci. Odpověď však nezněla tak, že má být trvale parotěsná, ale má být parotěsná jen tehdy, kdy je to třeba (v zimním období), a naopak má být alespoň částečně prodyšná, když těsnost třeba není (v létě). Výsledkem pak byla parobrzda s proměnlivou ekvivalentní difuzní tloušťkou sd v závislosti na velikosti relativní vlhkosti vzduchu RH. Parobrzda ISOVER Vario® následně obdržela i patentovou ochranu. Nyní je na trhu již třetí generace této parobrzdy, která je kromě proměnlivé difuzní tloušťky opatřena speciálním rounem, které při kontaktu s krokvemi funguje podobně jako suchý zip.
Revoluce v parozábraně
Jistě si naprostá většina lidí klade při realizaci zateplení podkroví či konstrukci dřevostavby otázku, jaký typ materiálu použije tak, aby byl levný, ale přesto kvalitní. Často bohužel cena převáží nad kvalitou a po několika letech tento styl výběru vede nezřídka k poruchám a následným reklamacím konstrukce.
Parobrzda ISOVER Vario® má díky proměnné ekvivalentní difuzní tloušťce jednu významnou výhodu oproti jiným výrobkům. V zimním období se totiž chová jako každá jiná vzduchotěsná vrstva, ale v létě se její vlastnosti vlivem změn relativní vlhkosti vzduchu mění a ekvivalentní difuzní tloušťka sd se snižuje z 5,0 až na 0,30 m, u nejnovějšího typu dokonce z 25 na 0,30 m. Díky této vlastnosti je tato parobrzda označována jako chytrá, jelikož v případě potřeby nám umožní, aby stavba „dýchala“ tedy propouštěla vzdušnou vlhkost i směrem do interiéru a zabránila tak nepříjemnému nárůstu vlhkosti v některých detailech či špatně větraných místech střechy.
Výčet výhod je ale samozřejmě větší:
- proměnná hodnota ekvivalentní difúzní tloušťky sd v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu
- speciální rouno na rubové straně k usnadnění montáže (přilne k nehoblovanému dřevu jako suchý zip);
- kompletně odzkoušený systém včetně lepicích pásek, tmelů atd.;
Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o správném použití parozábrany. Další informace najdete v Montážní příručce ISOVER VARIO®, nebo můžete využít bezplatnou poradenskou linku 800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak správně použít parozábranu, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek