Doprava do práce
Doprava zaměstnanců do práce, to bylo téma pro Kateřinu Kleinovou, která se svými kolegyněmi, Lucií Fialovou a Vendulou Vokrouhlíkovou, ze společnosti Lear Corporation Czech Republic s.r.o. s výrobním závodem v Ostrově u Stříbra zvítězila s projektem z oblasti podnikové mobility v prvním ročníku kurzu Young Energy Europe v ČR v roce 2018.
Tím, že optimalizovaly dopravu zaměstnanců do práce, ušetřily finanční prostředky a snížily produkci CO2.
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Kateřina Kleinová, Lear Corporation s.r.o.
Konec plýtvání s potravinami
Tým firmy Penny Market s.r.o., konkrétně Anežka Vagnerová, Matěj Houdek a Tomáš Fara, se zabýval možností využití umělé inteligence pro omezení plýtvání potravinami v obchodním řetězci. Celý proces produkce potravin od pěstování, zpracování, dopravy, až po distribuci je velmi náročný jak energeticky, tak třeba na spotřebu vody. V případě potravin, které se nespotřebují a vyhodí, jsou pak tyto zdroje spotřebovány zbytečně. Jaká řešení tým navrhnul, aby se to nestávalo?
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Voda a tepelná čerpadla, osvětlení
Zadržování dešťové vody a její další využívání, úspory v osvětlení i využívání tepelných čerpadel. Dílčí kroky, které dohromady znamenají velký skok. Pánové Novotný, Koláček a Fiala z firmy BOSCH DIESEL s.r.o. navrhli řešení, které ocenila odborná porota v roce 2020.
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Pavel Novotný, Ivo Koláček, Martin Fiala, BOSCH DIESEL s.r.o.
Odpadní teplo z kompresorů jako zdroj energie
Systém využívání odpadního tepla z kompresorů pro ohřev teplé užitkové vody navrhl a zrealizoval Jan Kuzdas ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. O tomto projektu a o dalších úsporných opatřeních realizovaných největším výrobcem zemědělských strojů v ČR je tento podcast.
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Fotovoltaika v logistickém centru
I když se snaží energiemi šetřit a chovat se úsporně, stále potřebují pro svou činnost firmy mnoho energie. Abychom se chovali co nejšetrněji k životnímu prostředí, můžeme se pokusit získat co největší množství této energie z obnovitelných zdrojů. Z toho vycházel ve svém projektu Zdeněk Zejda ze společnosti Lidl Česká republika v.o.s., který navrhl vybudování fotovoltaické elektrárny na střeše nového logistického centra firmy.
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Odpadní teplo kondenzátu z výroby a jeho další využití
Jak využít odpadní teplo kondenzátu z výroby pro ohřev teplé vody v administrativní budově? Jak naložit s vyprodukovaným CO2, aby i firma jako je PREOL a.s. dokázala v budoucnosti dosáhnout uhlíkové neutrality? O projektu, který je řešením první otázky, i o možných metodách zachycování a ukládání oxidu uhličitého hovoří autor vítězného projektu roku 2020, Jan Bílek.
Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.
Dále v podcastech uslyšíte tři lektory kurzu Young Energy Europe, kteří pomáhají mladým zaměstnancům úspory energií a dalších zdrojů ve firmách nalézt a prosadit. Zdůrazňují například, že pro úspěšnou realizaci projektu není důležitá jen technická podstata projektu, ale i jeho vhodná prezentace směrem k vedení firem i zvážení lidského faktoru, který je mnohdy opomíjen. Své zkušenosti a názory prezentují paní Soňa Jonášová zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky, paní Magdaléna Prunerová jednatelka společnosti MgC Group a expert v oblasti energetického managementu a energetických úspor v průmyslu, pan Arne Springorum.
Sdílet / hodnotit tento článek