Stala se prvořadým exponátem vlastního muzea v Bygdøy, v Oslu. A vděčnou atrakcí. Jen kolem fjordu v Bygdøy funguje hned několik muzeí, dedikovaných námořní historii, technice plavby a rybolovu, a tak se v rozrůstajícím zástupu expozic stávala trojúhelníkovitá hala poněkud omšelou. Oživit její krásu a dodat výstavě potřebnou aktuálnost se nyní pokusili architekti ze studia Reiulf Ramstad Arkitekter, vítězi soutěže návrhů o nové zpracování „domu pro jednu loď“. Ústředním bodem porotou vysoce hodnoceného projektu je idea „ukázat, jak pečujeme o naše prostředí“. Přeci jen, ledovce a zamrzlé vody polárních pustin se nyní stávají minulostí, stejně jako ikonická plachetnice.
Projekt, nazvaný Framtid (Future) se soustředí nejen na expoziční plochu – rozšířenou o 2600 metrů čtverečních - okolní krajinářský design, výstavní prostory v těsném okolí, amfiteátr a přednáškový sál, zázemí kavárny, informačního centra, dodává komplexu celistvost. Přehlídka lodí a artefaktů polárních expedic, upomínající na dobu hrdinských objevů a cest za poznáním, je tu zasazena do bližšího kontextu moře. Linie vodní hladiny se dotýká stavby, a tři postranní křídla, vycházející z masivního centrálního objektu, stavbu vyvažují na pevnině.
Zdroj: Reiulf Ramstad Arkitekter
Prosklená fasáda zrcadlí fjord, počátek cesty. Řešení výstavy je propojené s architekturou, která upomíná na posádky lodí Fram, Gjøa a Maud, poukazuje na význam hledání odpovědí a přitom klade otázky o naší udržitelné budoucnosti.
Sdílet / hodnotit tento článek