REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevní brikety pro vytápění domácností. Jaké mají výhody oproti dřevu?

Stovky tisíc domácností u nás používají k vytápění a přitápění spotřebič na tuhá paliva. Mohou to být kotle nebo kamna, krbové vložky, sporáky a další možnosti. Nejoblíbenějším palivem je zde s přehledem dřevo, které může být výhodně nahrazeno dřevními briketami.
Zdroj: Fotolia.com

Dřevní brikety jsou ekologické palivo vyrobené z dřevní zbytkové hmoty, v našich podmínkách nejčastěji z lokálních pilařských provozů. Když totiž přivezete kmen stromu na pilu, max. 60 % se dá použít na řezivo, takřka polovina objemu pořezaného stromu tvoří kůra, štěpka a pilina. Brikety se lisují do tvaru plných válců, válců s otvorem, nebo cihliček. Podobně jako pelety vznikají lisováním dřevních pilin, hoblin, dřevního prachu nebo kůry pod vysokým tlakem při vysokých teplotách. Mají kontrolovanou vlhkost do 10 % obsahu vody, což u běžných polen stěží dosáhnete. Tím pádem je zaručena i vysoká výhřevnost.

REKLAMA

Lídrem v obsluze zákazníků v rodinných domech je výrobce dřevěných paliv Waldera. Dřevěné brikety dodává s dopravou zdarma na tunových paletách pomocí aut s terénními manipulátory. Ty jsou pak schopny uložit palety briket až do garáže, skladu, dodat palivo i třeba do zahrádkářské osady.

Waldera s.r.o. to je výroba a prodej certifikovaných dřevěných pelet a briket. Cisternová přeprava pelet. E-shop má zboží vždy skladem, nabízí pohodlný nákup online, možnost platit kartou a dodání až domů. Bez skrytých poplatků za dopravu nebo palety.

Přeprava dřevních pelet, zdroj: WalderaPřeprava dřevních pelet, zdroj: Waldera

Kvalitu dřevěných briket popisuje mezinárodní technická norma ČSN EN ISO 17225-3, která hlídá i další parametry, které jsou pro kvalitní spalování důležité. V našich podmínkách se nejčastěji vyrábějí brikety nejvyšší jakosti označené jako A1. U nich máte jistotu, že obsahují max. 1 % popelovin, 12 % obsahu vody, a jsou vyrobené pouze z čistého dřeva bez jakéhokoliv chemického ošetření a lepidel. Výhřevnost se musí v této jakostní třídě pohybovat nad 15,5 MJ/kg, ovšem české brikety bez problému překračují i hodnoty 17 MJ/kg. Pochopitelně se jedná o výhřevnost v původním vzorku paliva, tedy stejnou výhřevnost, jakou mají brikety dodané zákazníkovi s určitým obsahem vlhkosti, který je v každém palivu běžný. Pokud někteří obchodníci uvádějí u dřevěných briket výhřevnost 18 MJ/kg a vyšší, tak vězte, že se jedná o uměle přepočtenou výhřevnost na nulový obsah vody, resp. spalné teplo. Tyto hodnoty vypadají pro reklamní účely pěkně, reálně jsou však pro vás bezpředmětné. Brikety s 0 % vody nikde na světě nekoupíte.

Dodávka briket

Dodávka briket je jednoduchá a máte hned několik možností, jak toto palivo získat. Brikety lze celoročně zakoupit v řetězcích hobby marketů, v řadě stavebnin nebo ve specializovaných prodejnách s palivy. Pokud nemáte nebo nechcete využít vlastní dopravu, řešení nabízejí specializované firmy, které rozvoz zajišťují. U hobby marketů dnes není problém přikoupit k paletovanému zboží i standardní dopravu, stále více se ale u nás prosazuje služba komfortní specializované dopravy a složení paletového zboží až domů ke kotli.

Zdroj: Fotolia.com - hayati-kayhanZdroj: Fotolia.com - hayati-kayhan

Tunová paleta briket odpovídá energií třem metrům rovnaného dřeva, tedy pro přitápění po večerech v kamnech postačí na celou zimu dodávka 2 palet. 

Dřevěné brikety podléhají sezónním cenám a mohou se na ně vztahovat různé cenové akce. Jako u ostatních tuhých paliv zde platí, že nejvýhodnější nákupy bývávají po ukončení topné sezóny na jaře nebo v průběhu léta. S nástupem potřeby vytápět se ceny paliv šplhají nahoru.

Dřevo nebo brikety?

Výhřevnost dřeva se pohybuje okolo 14 až 15 MJ/kg při dvouletém sušení, kdy vlhkost klesne na zhruba 20 % obsahu vody. Stupeň vlhkosti má na výhřevnost výrazný dopad, čím vyšší vlhkost ve dřevě je, tím méně energie ze dřeva získáme a více ho tedy spotřebujeme.

Zatímco u dřeva potřebujeme rozlišovat tvrdost - tvrdé dřevo je z listnatých stromů, měkké dřevo je z jehličnanů, u dřevních briket je to v podstatě otázka vedlejší. Briketovací lis nám totiž vyrobí briketu konstantní hustoty, takže je jedno, zda byl zdroj suroviny z měkkého nebo tvrdého dřeva.

Výhodou dřeva je snadná dostupnost a příznivá cena. Ale na rozdíl od pelet nebo briket se dřevo hůře skladuje, musíte ho připravovat (řezání, štípání) a potřebuje minimálně dva roky na přirozené vyschnutí.

Dřevní popel má ještě jednu výhodu - lze jej využít jako zahradní hnojivo nebo jej kompostovat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

REKLAMA